Հայաստանում Ռուսական մշակույթի օրերի շրջանակում սեպտեմբերի 14-18-ին Երեւանում, Գյումրիում եւ Աբովյանում Ռուսական կինոյի շաբաթ կանցկացվի: Այս մասին օգոստոսի 17-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնեց Ռուսաստանի մշակույթի փոխնախարար Աննա Մանիլովան:
Նրա խոսքով՝ սեպտեմբերի 6-ին Երեւանի Թատրոնի եւ կինոյի պետական ինստիտուտում Կինոյի օր կանցկացվի: «Ընտրել ենք ռուսական դասական եւ վերջին տարիներին ամենահետաքրքիր ֆիլմերը: Ռուսական կինոյի շաբաթը կբացի «Անձնակազմ» («Экипаж») ֆիլմը»,- նշեց Մանիլովան:
Պաշտոնյան նաեւ հավելեց, որ հայտնի կինոռեժիսոր, սցենարիստ եւ պրոդյուսեր Կարեն Շախնազարովը վարպետության դասեր կանցկացնի Կինոյի եւ թատրոնի պետական ինստիտուտի ուսանողների համար:

A Russian Film Week will take place in Yerevan, Gyumri and Abovyan on September 14-18 in the framework of the Days of Russian Culture in Armenia.
Russian Deputy Minister of Culture Anna Manilova said the aforementioned at a press-conference on Wednesday.
In her words, a Film Day will be held in the Yerevan State Institute of Theatre and Cinematography on September 6. “We picked the most interesting classic Russian films as well as those shot in the recent years. The Russian Film Week will kick off with the film Flight Crew,” Manilova noted.
She also added that the well-renowned film director, script writer and producer Karen Shahnazarov will hold master classes for the students of Yerevan State Institute of Theatre and Cinematography.
The official grand opening of the Days of Russian Culture in Armenia is slated for September 3, the Deputy Minister added.