ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը NEWS.am-ի հետ զրույցում  վստահեցրել է, որ 4+4+4  ձեւաչափով քննարկումների արդյունքում ձեռք բերված համաձայնագիրը կարող է կյանքի կոչվել ավելի ուշ: Նշենք, որ այդ համաձայնագիրը, որով նախատեսված էր էլեկտրոնային համակարգի ներդրում, նախատեսված էր կյանքի կոչել սեպտեմբերի 1-ից, սակայն իշխանությունը հայտարարեց, որ լեհական կազմակերպությունը հրաժարվել է ստանձնել այդ համակարգի ներդրումը, քանի որ նախատեսված ժամանակը բավարար չէ: Դրանից հետո  ընդդիմությունը եւ իշխանությունը քնարկում են քվեարկված ցուցակների հրապարակման հարցը, որն անընդունելի էր համարվում իշխանության համար:
Արմեն Ռուստամյանը վստահեցրեց, որ ցուցակները հրապարակվելու են:
«Ընդդիմադիրների հիմնական պահանջը բավարարվում է: Քվեարկված ցուցակը պաշտոնապես հրապարակելը լուրջ հնարավարություն է զսպելու ընտրախախտումները: Կարծում եմ` կորուստ չկա, որ էլեկտրոնային համակարգի ներդրումը տեղի չունեցավ: Իհարկե, մի խնդիր կա, որը կապված է նախագրանցման ինստիտուտի հետ, որը կարեւոր ինստիտուտ էր, դրա հետ կապված քննարկումները կարող է շարունակվեն, որը չի կապվում նույնականացման քարտի տրամադրման գործընթացի հետ: Այսինքն` հիմա քննարկվում է, որ  նախագրանցման ինստիտուտը պահպանվի, այսինքն` մարդիկ թող գան տվյալները տան, մնան հերթում նույնականացման քարտը ստանալու համար ու այդպիսով հնարավարություն լինի, որ նախագրանցվեն: Սա բանակացությունների կարեւոր հարցերից մեկն է»:
Դաշնակցական պատգամավորն ասաց, որ  թեեւ  այս փուլում չի կատարվելու վերահսկողական մեխանիզմների տեղադրումը, սակայն այն կարող է հետագայում իրականացվել: Կարւերոը ընտրակեղծիքների դեմ պայքարելու կամքն է:
«Մենք գնացինք  ժամանակակից տեխնիկայով այդ խնդիրները լրացուցիչ լուծելու ճանապարհով, որն այս փուլումչեղավ, բայց դա ես չեմ համարում կորած ածխատանք, որովհետեւ ի վերջո եղել է հայտարություն առ այն, որ մենք համաձայն ենք սա կատարելու հետ: Եթե էս փուլում դա չի կատարվում, համաձայնությունը, ըստ իս,իր ուժը պահում է եւ մենք պետք է տեխնիկական հարցերը հետագայում լուծելով նորից վերադառնանք այս հնարավարությունը օգտագործելուն»:

The agreement reached on the Armenian Electoral Code as a result of the 4+4+4 format discussions can be implemented later.
The head of the ARF Dashnaktsutyun, Armen Rustamyan, told the aforementioned to Armenian News – NEWS.am.
The abovementioned agreement, which provides for the introduction of the electronic identification system of voters, should have been implemented since September 1. However, the government representatives stated that the Polish organization refused to introduce this system, since the stipulated time proved to be insufficient.
Following this, the authorities and opposition began discussing the post-election publication of the voter lists, despite the fact that the authorities had been categorically against it before.
Armen Rustamyan is sure that the voter lists will be published. “The main demands of the opposition members will be satisfied. The official publication of the voter lists is a serous opportunity to suppress falsifications during the elections. I think we haven’t lost anything because of the failure to introduce the electronic system.
Of course, there is a problem connected with the preliminary registration institution. The discussions related to that can continue, this not being connected with the process of providing identification cards. Now the issue of retaining the preliminary registration institution is being discussed. That is, people pass, leave their data and queue to get their ID cards. Therefore, there will be an opportunity for the preliminary registration. This is one of the key issues of the negotiations.”
According to the leader of the ARF-D faction, although the process of introducing the control mechanisms will not take place at this stage, everything can be implemented in the future. The most important thing is the will to the struggle against electoral fraud, Rustamyan concluded.