Սեպտեմբերի 18-ի ՏԻՄ ընտրություններին որպես նախնական գնահատական, կարելի է ասել, որ ընտրական գործընթացների նախկին տրադիցիան հիմնականում շարունակվեց:  Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում այսօր՝ սեպտեմբերի 19-ին, ասել է ՀՀ հիմնադիր նախագահ Լեւոն Տեր-Պետորսյանի մամլո խոսնակ Արման Մուսինյանը՝ մեկնաբանելով սեպտեմբերի 18-ի ՏԻՄ ընտրությունները։
«Այն ցույց տվեց, որ իշխանական բոլոր թեկնածուների հույսը շարունակում էր մնալ վարչահրամայական ռեսուրսը, կաշառքը, ահաբեկումը: Այն տեղերում, որտեղ ոչ իշխանական թեկնածուները կարողացել են դիմակայել դրան, իշխանականները պարտվել են: Այդ թվում, օրինակ, Արարատում, որտեղ Հայ Ազգային Կոնգրեսի ներկայացուցիչ Արսեն Հակոբյանը վստահ հաղթանակ է տարել ավագանու ընտրություններում, մրցակիցներից առաջ անցնելով շուրջ 350 ձայնով»,-ասել է Արման Մուսինյանը:
Նա նշել է, որ Կոնգրեսը  այժմ կենտրոնացած է ՏԻՄ ընտրությունների  երկրորդ փուլի վրա, որի թեժ կետերն են լինելու Գյումրին ու Վանաձորը։
Կոնգրեսը, բացի Վանաձորից, Գյումրիից, թեկնածուներ է առաջադրել նաեւ մի շարք այլ համայնքներում։
«Առավել ամբողջական դիրքորոշում ՏԻՄ ընտրություններին հնարավոր կլինի տալ հոկտեմբերի 2-ից հետո»,-ամփոփել է Մուսինյանը:

YEREVAN. - The previous 'traditions' of the electoral processes mainly continued during the local government elections in Armenia on Sunday.
Spokesman for Armenian ex-President Levon Ter-Petrosyan, Arman Musinyan, told the aforementioned to Armenian News – NEWS.am on Monday, commenting on the recent elections.
“The elections showed that the administrative imperative resource, corruption and intimidation continued to be the hope of all the governmental candidates. The non-governmental candidates lost wherever they were able to resist them, including, for instance, in Ararat, where the Armenian National Congress (ANC) representative Arsen Hakobyan confidently won in the city council election, leaving his ravels behind by 350 votes,” Musinyan said.
He also added that the ANC is now focused on the second phase of the local elections, whose hot spots will be Gyumri and Vanadzor cities.
Apart from Vanadzor and Gyumri, the ANC has also nominees in a number of other communities.
“It will be possible to give a more complete assessment of the self government elections after October 2,” Musinyan concluded.