Սամցխե-Ջավախքի եւ Քվեմո-քարթլիի հայկական հասարակական կազմակերպությունների խորհուրդը հայտարարում է, որ առայժմ ոչ մի հիմք չունի սատարելու Վրաստանի խորհրդարան մուտք գործելու հայտ ներկայացրած քաղաքական ուժերից որեւէ մեկին: Այդ մասին ասվում է կազմակերպության տարածած հայտարարության մեջ։
«2016 թ. աշունը Վրաստանի իշխանությունների համար հաշվետու, իսկ ազգաբնակչության համար ընտրության շրջան է: 2012 թ. նույն այդ շրջանում հաղթանակելով խորհրդարանական ընտրություններում, իսկ մեկ տարի անց նաեւ նախագահական ընտրություններում, երկրում խարիզմատիկ գործիչ համարվող Բ. Իվանիշվիլու եւ նրա թիմակիցների հիմնադրած «Վրացական երազանք» քաղաքական ուժն արդեն չորս տարի է, ինչ գտնվում է իշխանության ղեկին: Փաստենք, որ դեռ նախընտրական շրջանում, իսկ այնուհետեւ նաեւ իշխանության ձեւավորման փուլում, եւ՛ անձամբ Բ. Իվանիշվիլին, եւ՛ նախագահ Գ. Մարգվելաշվիլին, եւ՛ «Վրացական երազանքի» ներկայացուցիչ կամ այդ քաղաքական ուժին սատարող բազմաթիվ չինովնիկներ ու կազմակերպություններ բազմիցս հայտարարեցին Վրաստանի ոչ վրացի ազգաբնակչությամբ բնակեցված շրջանների խնդիրների լուծման հարցում իրենց պատրաստակամության մասին: Կոնկրետ ջավախքահայությանը հուզող խնդիրների մասով այդպիսի հայտարարություններ կամ խոստումներ հնչել են ինչպես անձամբ Բ. Իվանիշվիլու եւ Գ. Մարգվելաշվիլու Ախալքալաք կատարած այցերի ժամանակ, այնպես էլ այլ առիթներով:
Ամփոփելով «Վրացական երազանք» քաղաքական թիմի կողմից ջավախահքայության շրջանում իրականացված աշխատանքները, ծրագրերն ու տարաբնույթ այլ դրսեւորումներ, ինչպես նաեւ մանրակրկիտ քննության առնելով ջավախքահայության ներկայիս վիճակը եւ սպասվելիք մարտահրավերները՝ հայտարարում ենք, որ, չնայած «Վրացական երազանք»-ի առաջնորդների նախընտրական ու հետագայի հավաստիացումներին եւ առկա նախադրյալներին՝ անցած չորս տարիներին պետության կողմից որոշակի ծրագրեր են իրականացվել միայն սոցիալ-տնտեսական, ենթակառույցների բարելավման ուղղությամբ:
Այդուհանդերձ, ջավախքահայությանը հուզող հիմնական խնդիրների, այն է՝ ազգային-քաղաքական, կրթական եւ հոգեւոր-մշայկութային հարցերի լուծման մասով չեն նկատվել դրական տեղաշարժեր: Ավելին, նշյալ զգայուն ոլորտներում բազմաթիվ հիմնահարցեր խորանալով դարձել են նոր անհանգստությունների եւ հուզումների պատճառ: Օրինակ, հաշվետու շրջանում արգելվեցին ՀՀ-ից մինչ այդ ներմուծվող այբբենարանները, մայրենի լեզվի եւ հայ գրականության դասագրքերը, եւ Ջավախքի բոլոր շրջանների հայ աշակերտներն արդեն երրորդ ուսումնական տարին է, ինչ զրկված են անգամ այդ դասագրքերից:
Ավելացնենք, որ ջավախահայության կրթական կյանքի պատմության մեջ սա աննախադեպ երեւույթ էր: Ջավախքահայության համար անհասկանալի երեւույթների շարքից էր նաեւ իշխող «Վրացական երազանք»-ի կողմից մեծամասամբ հայաբնակ Սամցխե-Ջավախքի նահանգում իրականացրած կադրային քաղաքականությունը, որի հետեւանքով տեղի ազգաբնակչությանն այդ մասով եւս ընկալելի չեղան 2012 թվականով սկզբնավորված փոփոխությունները:
Ջավախքահայությանը հուզող հիմնահարցերը եւ՛ գրավոր շարադրված փաստաթղթերի տեսքով, եւ՛ կենդանի հանդիպումների ժամանակ փոխանցվել են իշխանություններին, եւ սույն հայտարարության նպատակը, բնականաբար, վերոնշյալ խնդիրները շարադրելը չէ, այլ եզրակացնելը, որ անցած քառամյակը մեզ համար հանդիսացավ սպասումներով, շատ պարագաներում՝ հուսախաբություններով եւ հակասական ապրումներով լեցուն մի շրջան:
Ամփոփելով վերոնշյալը՝ Սամցխե-Ջավախքի եւ Քվեմո-քարթլիի հայկական հասարակական կազմակերպությունների խորհուրդը հայտարարում է, որ առայժմ ոչ մի հիմք չունի սատարելու Վրաստանի խորհրդարան մուտք գործելու հայտ ներկայացրած քաղաքական ուժերից որեւէ մեկին: Խորհուրդը միաժամանակ հայտարարում է, որ պատրաստակամ է հանդիպումներ եւ ջավախքահայությանը հուզող բազմապիսի եւ բամոլորտ խնդիրների լուծման ուղղությամբ քննարկումներ կազմակերպել բոլոր քաղաքական ուժերի հետ, լսելու վերջիններիս մոտեցումները նշյալ հիմնահարցերի հանդեպ, որոնց արդյունքում էլ Խորհուրդն առաջիկայում հանդես կգա Վրաստանի խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերի հանդեպ հստակ դիրքորոշումներ արտահայտող նոր հայտարարությամբ»,- ասվում է Սամցխե-Ջավախքի եւ Քվեմո Քարթլիի Հայկական Հասարակական Կազմակերպությունների Խորհրդի հայտարարության մեջ։

Совет Армянских Общественных Организаций Самцхе-Джавахка и Квемо Картли выступил с заявлением в связи с предстоящими парламентскими выборами в Грузии.
«Осень 2016 года в Грузии, для властей является сезоном отчетности, а для населения страны – периодом выбора. После победы на парламентских выборах 2016 года и последующих за ними президентскими выборами, политическая партия «Грузинская мечта», возглавляемая харизматичным лидером – Бидзиной Иванишвили, вот уже четыре года как находится у руля власти. Как в предвыборный период, так и в период формирования правительства, непосредственно Иванишвили, члены его политической команды и приближенные чиновники, неоднократно заявляли о своей готовности решить многочисленные проблемы, стоящие перед регионами страны, населенными гражданами негрузинской национальности. Подобные заявления-обещания, по вопросам армян Джавахка были озвучены Иванишвили и Маргвелашвили как во время их пребывания в Ахалкалаки, так и по другим поводам.
Подытоживая работы, программы и различные проекты, проведенные партией «Грузинская мечта» в армянонаселенном регионе, а также анализируя нынешнее положение и вызовы, стоящие перед населением региона, заявляем, что, несмотря на многочисленные заверения лидеров «Грузинской мечты» и существующие предпосылки, в течение четырех лет, со стороны государства были осуществлены работы лишь в социально-экономической и инфраструктурной сферах.
Тем временем, основные проблемы армянского населения Джавахка, имеющие национально-политический и культурно-образовательный характер, не претерпели каких-либо положительных сдвигов. Более того, в указанных, чувствительных сферах, углубление проблем вызывает новое беспокойство и огорчение. Например, в указанный период (2012-16гг.) был введен запрет на ввоз из Республики Армения в Грузию армяноязычной литературы, пособий и учебников, необходимых для обеспечения качественного образования в армяноязычных школах региона. Учащиеся в армяноязычных школах граждане страны уже третий год, как лишены возможности пользоваться необходимыми учебными пособиями.
Следует отметить, что подобная ситуация является беспрецедентной в истории учебных заведений региона Самцхе-Джавахк. Населению Самцхе-Джавахка также непонятна кадровая политика партии «Грузинская мечта», ведущаяся в регионе,  населенном преимущественно гражданами армянской национальности. Все это идет вразрез с обещаниями изменений, данных в период предвыборной кампании 2012 года.
Перечень основных вызовов и проблем, стоящих перед населением региона, как в письменном виде, так и в ходе живого общения, был много раз представлен представителям властей и целью данного заявления не является очередное перечисление вызовов, а является подведение итогов, которые заключаются в том, что прошедшие четыре года, для населения региона, стали периодом ожиданий, большая часть которых сегодня вызывает наше разочарованности и огорчение.
Подводя итоги, Совет Армянских Общественных Организаций Самцхе-Джавахка и Квемо Картли заявляет, что на данный момент нет никаких оснований поддерживать какую либо политическую силу, желающую попасть в грузинский парламент Девятого созыва.
В то же время, Совет заявляет о своей готовности организовать встречи с любыми политическими партиями, в ходе которых будут обсуждены вызовы и проблемы стоящие перед населением региона, а так же политическим партиям будет дана возможность представить свое виденье и подходы к решению данных вопросов. По результатам встреч Совет уточнит свою позицию по отношению к политическим партиям участвующим в выборах и в ближайшее время выступит с новым заявлением», - говорится в заявлении.