Գեոֆիզիկոսները Քալիֆորնիայում հզոր երկրաշարժի ռիսկի  կտրուկ աճ են կանխատեսում, ինչը պայմանավորված է Խաղաղ օվկիանոսի եւ Հյուսիսամերիկյան սալի միջեւ՝ Սան Անդրեասի ճեղքվածքից ոչ հեռու նկատվող ակտիվությամբ, գրում է Los Angeles Times–ը։
Անցյալ շաբաթ սեյսմոլոգները 4.3 մագնիտուդով մի քանի թույլ ստորգետնյա ցնցում էին գրանցել։ Ցնցումները շարունակվում էին մի քանի օր։ Գրանցվել է 300 լոկալ օջախ։
Երկրաշարժերը, ինչպես պնդում են գիտնականները, կարող են Սան Անդրեասում ակտիվության պատճառ դառնալ։ Խոշոր ցնցումներն այդ շրջանում տեղի են ունենում յուրաքանչյուր 150-200 տարին մեկ, եւ գեոֆիզիկոսները կարծում են, որ այդ իրադարձության ժամանակն արդեն մոտեցել է։
ԱՄՆ Երկրաբանական ծառայության տվյալներով՝ անցյալ շաբաթ ավելի քան 7 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժի հավանականությունը 1 տոկոս էր։

Geophysics have predicted sharp increase in risk of a major earthquake in California  connected with seismic activity in the area near San Andreas Fault, formed between the Pacific and North American plates, Los Angeles Times reported.
Last week, several seismologists recorded weak tremors measuring up to 4.3. Earthquakes lasted about a day.  In total sensors recorded 200 local sites with tremors.
The quakes occurred in one of California’s most seismically complex areas.
A big earthquake happens on average in this area once every 150 or 200 years, so experts think the region is long overdue for a major quake.
According to the U.S. Geological Survey, as of Tuesday, the chances of a magnitude 7 or greater earthquake being triggered on the southern San Andreas Fault over the next seven days were as high as 1 in 100 and as low as 1 in 3,000.