ՀԱՀ ոստիկանությունը լուսաձայնային նռնակներ է օգտագործել Յոհանեսբուրգի համալսարանի մոտ ուսանողների ցույցը ցրելու համար, հայտնում է Reuters–ը։
Գործակալության տեղեկություններով՝ մոտ 100 ուսանող բողոքի ակցիա է կազմակերպել ուսման բարձր վճարի եւ Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում արդեն ավելի քան 2 տարի շարունակվող անհավասարության դեմ։
«Նախօրեին մեր աշխատակիցների դեմ գործադրված ագրեսիայի պատճառով մեզ այլ ելք չէր մնում, քան համալսարանի մոտ ոստիկանական ջոկատներ տեղակայելը»,– մեջբերում է գործակալությունը համալսարանի ներկայացուցչի խոսքը։
ՀԱՀ–ում բողոքի ցույցերը շարունակվում են արդեն ավելի քան մեկ ամիս։ Ցուցարարները պահանջում են անվճար միջնակարգ եւ բարձրագույն մասնագիտական կրթություն։

South African police fired stun grenades, rubber bullets and teargas at hundreds of students who marched through the university's campus in Johannesburg, Reuters reported.
According to the newspaper, protesters at South Africa's Wits University attacked police vehicles with rocks and overturned another on Tuesday, as violence in nationwide demonstrations over high tuition fees escalated.
"Following yesterday's harassment of our staff, we have no choice but to deploy police around campus," university spokeswoman Shirona Patel said.
Protests in South Africa have been going on for over a month. Demonstrators support free secondary and higher vocational education.
Collisions of protesters and security forces have begun after students held a march to protest against recommendation of the government to increase fees for university education by 8%.