ՀԱՀ ոստիկանությունը լուսաձայնային նռնակներ է օգտագործել Յոհանեսբուրգի համալսարանի մոտ ուսանողների ցույցը ցրելու համար, հայտնում է Reuters–ը։
Գործակալության տեղեկություններով՝ մոտ 100 ուսանող բողոքի ակցիա է կազմակերպել ուսման բարձր վճարի եւ Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում արդեն ավելի քան 2 տարի շարունակվող անհավասարության դեմ։
«Նախօրեին մեր աշխատակիցների դեմ գործադրված ագրեսիայի պատճառով մեզ այլ ելք չէր մնում, քան համալսարանի մոտ ոստիկանական ջոկատներ տեղակայելը»,– մեջբերում է գործակալությունը համալսարանի ներկայացուցչի խոսքը։
ՀԱՀ–ում բողոքի ցույցերը շարունակվում են արդեն ավելի քան մեկ ամիս։ Ցուցարարները պահանջում են անվճար միջնակարգ եւ բարձրագույն մասնագիտական կրթություն։

Полиция ЮАР применила светошумовые гранаты для разгона студентов, протестующих в Университете Йоханнесбурга, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство Рейтер.
По информации агентства, около 100 студентов устроили акцию протеста против высокой платы за обучение и продолжающегося на протяжении более двух десятилетий неравенства в южноафриканской республике.
«Из-за вчерашней агрессии против наших сотрудников у нас не осталось другого выбора, кроме как разместить отряды полиции вокруг кампуса», — цитирует агентство представителя университета Широны Пэтел.
Протесты в ЮАР продолжаются уже более месяца. Демонстранты выступают за бесплатное среднее и высшее специальное образование.
Столкновения протестующих и сил охраны правопорядка начались после того, как студенты провели марш с целью протеста против рекомендации правительства по увеличению платы за университетское образование на 8%.