Միգրանտների եւ փախստականների ձգտումը դեպի Եվրոպա եկամտի աղբյուր է դարձել նրանց համար, ովքեր մասամբ նպաստում են այդ հոսքին. ԻՊ-ը եւ մյուս ջիհադական կազմակերպությունները, գրում է El Pais-ը:
Իտալիա հասնել փորձող միգրանտների համար մեկնման կետ է Լիբիան: «ԻՊ-ը «ճանապարհի տուրք» է հավաքում, եւ նրա գրպան է մտել 2015-ին Լիբիային միգրանտների տեղափոխությունից բաժին հասած գրեթե 300 մլն եվրո ընդհանուր եկամտի 30 տոկոսը»,- գրում է թերթը՝ վկայակոչելով արեւմտյան հետախուզության տվյալները: Պարբերականի տեղեկություններով՝ խալիֆայությունը 88 մլն եվրո «կոմիսիոն» վճար է ստացել նրանցից, ովքեր զբաղվում են մարդկանց մաքսանենգ տեղափոխությամբ:
«Միգրանտները նախընտրում են ԻՊ վերահսկողության տակ գտնվող առափնյա վայրերից ճանապարհ ընկնել, այդպես տեղ հասնելու շանսերը մեծ են»,- պնդում է տնտեսագետ Լորետա Նապոլեոնին, որը հեղինակել է «Մարդկանց մաքսանենգերը» գիրքը: Նրա խոսքով՝ ԻՊ խալիֆայության հսկողության տակ ծով մտնելը նրանց համար «որակի երաշխիքի» պես մի բան է: Նապոլեոնին նշում է, որ ԻՊ-ը լիմիտ է սահմանում, որի համաձայն մեկ նավի վրա 120 մարդուց շատ մարդ չպետք է լինի: Դա կրճատում է նավաբեկության ռիսկը: «Նապոլեոնին իր իսկ աղբյուրների վկայությամբ հայտնում է, որ ԻՊ-ը մեկ շնչից 1600 եվրո է գանձում, իսկ մաքսանենգերից վերցնում է եկամտի 50 տոկոսը: ԻՊ-ը նաեւ պատժում է մաքսանենգերին, եթե նրանք չեն պահպանում կանոնները եւ փորձում են միգրանտներից ավելի շատ փող վերցնել»,- ասված է հոդվածում:
Սակայն Նապոլեոնին կարծում է, որ «արեւելյան միջանցքի» փակումը, որով միգրանտները նախկինում անցնում էին Եվրոպա Թուրքիայի տարածքով, կարող է մեծացնել Միջերկրական ծովով ճանապարհի շահութաբերությունը: «Նրանք, ովքեր հիմա փախչում են Մոսուլից, չեն կարող անցնել Թուրքիայի հյուսիսով, այնպես որ նրանց փորձում են հասնել Լիբիա, իսկ դրա համար պետք է հատել խալիֆայության մի հատվածը: Այդ նույն բանն անում են աֆղանները»:

Стремление мигрантов и беженцев попасть в Европу сделалось источником наживы для тех, кто отчасти и провоцирует этот исход, - для ИГИЛ и других джихадистских организаций, пишет El Pais
Пунктом отправления для мигрантов, пытающихся доплыть до Италии, служит Ливия. «ИГИЛ ввело "дорожные сборы", и в его карман попало до 30% от почти 300 млн евро - общей суммы дохода, которую принесла перевозка мигрантов в Ливии в 2015 году», - пишет газета, ссылаясь на доклады западных разведок, оказавшиеся в ее распоряжении. «То есть халифат получил 88 млн евро, взимая "комиссионные" с тех, кто занимался контрабандой людей, проходивших через их блокпосты или желавших отплыть в море с участка побережья, подвластного террористам в окрестностях Сирта (те контролировали до 150 км береговой линии)», - поясняет автор. Он напоминает, что, хотя ливийские силы в этом году начали наступление при поддержке США, террористы продолжают сопротивляться в центре города Сирт, передает Инопресса.
«Мигранты предпочитают отправляться в путь с побережья, подконтрольного ИГИЛ: так выше шансы добраться до места», - утверждает экономист Лоретта Наполеони, автор книги «Контрабандисты людей». По словам Наполеони, плавания под надзором халифата стали для мигрантов чем-то вроде «гарантии качества». Как утверждает Наполеони, ИГИЛ установило лимит: не более 120 человек на борту одного судна, и это снижает риск кораблекрушений. «Наполеони, утверждающая, что у нее есть источники на местах, сообщает, что ИГИЛ установило фиксированный тариф (1600 евро с человека), а с контрабандистов людей взимает 50% дохода взамен на право отплывать с подконтрольных ему берегов. ИГИЛ также наказывает контрабандистов, если те не соблюдают его правил или пытаются взимать с мигрантов завышенную плату за проезд», - говорится в статье.
Наполеони, однако, считает, что закрытие «восточного коридора», по которому мигранты раньше попадали в Европу через Турцию, может повысить рентабельность пути через Средиземное море - «единственного, который сегодня остается открыты». Наполеони поясняет: «Те, кто сейчас бежит из Мосула, не могут попасть на север через Турцию, так что они попытаются пробраться в Ливию, а для этого нужно пересечь часть халифата. То же самое делают афганцы».