Հայ ազգային կոնգրեսի նախընտրական ցուցակը գլխավորելու է Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը: Այս մասին դեկտեմբերի 9-ին ավանդական խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ հայտնեց ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լեւոն Զուրաբյանը:
Հարցին, ո՞վ է գլխավորելու ՀԱԿ-ի նախընտրական ցուցակը, պատգամավորը պատասխանեց. «Ես վստահ եմ, որ մեր ցուցակը գլխավորելու է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը»:
Քաղաքական այլ ուժերի հետ բանակցություններ, ըստ Զուրաբյանի, հնարավոր են, բայց նա չի կարծում, որ որեւէ մեկը կարող է նախընտրական ցուցակը գլխավորելու համար ավելի լավ թեկնածուի առաջադրել, քան Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն է:

YEREVAN. – First President of Armenia Levon Ter-Petrosyan, who is also founding chairman of the opposition Armenian National Congress (ANC) Party, will head the latter’s election list.
ANC Party deputy chairman and head of the ANC National Assembly Faction, Levon Zurabyan, noted about the aforementioned at Friday’s parliamentary briefings.
When asked who will head the ANC election list for the upcoming parliamentary election, the MP responded: “I’m confident that Levon Ter-Petrosyan will head our list.”
Zurabyan said even though respective negotiations are possible with other political forces, he stated that he does not believe anyone can nominate a better candidate than Ter-Petrosyan to head the ANC election list.