«ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ» ընկերությունը, որը մտնում է «ԳեոՊրոՄայնինգ» խմբի մեջ եւ Հայաստանում շահագործում է Սոթքի ոսկու հանքավայրը ու Արարատի ոսկու վերամշակման գործարանը, նախատեսում է ոսկու կորզման եւ վերամշակման նորագույն տեխնոլոգիաներ կիրառել։
Մասնավորապես՝ Արարատի ոսկու վերամշակման գործարանում կներդրվի «Ալբիոն» տեխնոլոգիան։ «ԳեոՊրոՄայնինգ» խմբի նախագահ Ռոման Խուդոլին այսօր` հոկտեմբերի 29-ին լրագրողներին հայտնեց, որ նման տեխնոլոգիայով աշխատող գործարան աշխարհում դեռ չկա։ Առաջինը կառուցվում է Դոմինիկյան Հանրապետությունում, երկրորդը՝ Հայաստանում։ Նոր տեխնոլոգիայի առավելությունն այն է, որ հնարավորություն է տալիս մետաղ կորզել ցանկացած ծանր հանքաքարից, ինչը հին տեխնոլոգիաներով հնարավոր չէ։ Իսկ Սոթքի ոսկու հանքավայրում նման ծանր հանքաքարերը բարձր կշիռ են կազմում, հետեւաբար՝ «Ալբիոնը» հնարավորություն կտա էապես բարձրացնել հանքավայրի շահագործման արդյունավետությունը։ Ռ. Խուդոլին հայտնեց, որ Սոթքի հանքավայրում ոսկու պաշարները գնահատված են 5 մլն ունցիա, որը կարող է մեծանալ նոր ուսումնասիրությունների հաշվին։ Հանքավայրը շահագործվում է եւ բաց, եւ փակ եղանակով։
Ծրագրի շրջանակներում ընդհանուր ներդրումները, ըստ Խուդոլիի, կկազմեն մոտ 100 մլն դոլար։ Ծրագրի տեխնիկոտնտեսական հիմնավորումները կօգնի նախապատրաստել Xstrata technօlogy ընկերությունը, իսկ Core resources-ը կմատակարարի սարքավորումները։ Պոչամբարների ամրապնդման (այդ թվում՝ սեյսմակայունության տեսանկյունից) աշխատանքները վստահվել է Epoch ընկերությանը։ Նախատեսվում է Արարատի գործարանը գործարկել 2013 թ.։ Այնտեղ արտադրվող ոսկու սալիկները այնուհետ վերամշակվում են Կանադայում եւ դուրս բերվում համաշխարհային շուկա։
Ծրագրի հեղինակները վստահեցնում են, որ նոր տեխնոլոգիաների կիրառման հետեւանքով բնապահպանական որեւէ ռիսկ չի առաջանա։ Ոչ մի վտանգավոր գազ չի արտադրվի, իսկ արտադրական գործընթացները կընթանան նվազագույն ջերմաստիճանում։ «ԳեոՊրոՄայնինգ» խմբի առաջին փոխնախագահ Դիմիտրի Կալանդաձեն ասաց, որ ընկերությունը առաջնորդվում է բնապահպանական այն պահանջներով, որ առկա են Հայաստանում եւ այլ երկրներում։ Ըստ Կալանդաձեի՝ իրենք մերժել են մի շարք առաջարկներ, որոնք տնտեսապես շահավետ էին, սակայն չէին համապատասխանում բնապահպանական խիստ չափանիշներին։ «ԳեոՊրոՄայնինգ» խմբի անունից նա վստահեցրեց, որ որեւէ բնապահպանական խնդիր չի առաջանա։

The GeoProMiningGold Company, which is part of the GeoProMining Group and manager of the Sotk goldfield in Ararat, plans to introduce a state-of-the-art gold-mining and processing technology.
At a press conference in Yerevan, Oct. 29, GeoProMining President Roman Khudoley stated the Albion technology will be employed. He pointed out that no enterprise in the world is employing this technology now. The first such enterprise is under construction in the Dominican Republic, and the second in Armenia. This state-of-the-art technology enables recovery of metals from any heavy ore. Heavy ore constitutes a large percentage in the Sotk goldfield, and the Albion technology will enhance the goldfield efficiency. Khudoley reported that the Sotk gold reserves are estimated at 5 million ounces. Both surface and underground mining technologies are applied at the Sotk goldfield.
Investments are total U.S. $100 millions. The Xstrata technօlogy will assist with a feasibility report, while the Core resources company will supply equipment.
The Epoch Company will carry out reinforcement work at tailing dumps. The Ararat enterprise is to start operating in 2013. The authors of the program give assurances that the technology does not pose any environmental risks.
GeoProMining First Vice-President, Dmitry Kalandadze said that the company meets the environmental requirements in effect in Armenia and other countries. He pointed out the company declined a number of advantageous offers, which did not meet the strict environmental requirements.