«ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ» ընկերությունը, որը մտնում է «ԳեոՊրոՄայնինգ» խմբի մեջ եւ Հայաստանում շահագործում է Սոթքի ոսկու հանքավայրը ու Արարատի ոսկու վերամշակման գործարանը, նախատեսում է ոսկու կորզման եւ վերամշակման նորագույն տեխնոլոգիաներ կիրառել։
Մասնավորապես՝ Արարատի ոսկու վերամշակման գործարանում կներդրվի «Ալբիոն» տեխնոլոգիան։ «ԳեոՊրոՄայնինգ» խմբի նախագահ Ռոման Խուդոլին այսօր` հոկտեմբերի 29-ին լրագրողներին հայտնեց, որ նման տեխնոլոգիայով աշխատող գործարան աշխարհում դեռ չկա։ Առաջինը կառուցվում է Դոմինիկյան Հանրապետությունում, երկրորդը՝ Հայաստանում։ Նոր տեխնոլոգիայի առավելությունն այն է, որ հնարավորություն է տալիս մետաղ կորզել ցանկացած ծանր հանքաքարից, ինչը հին տեխնոլոգիաներով հնարավոր չէ։ Իսկ Սոթքի ոսկու հանքավայրում նման ծանր հանքաքարերը բարձր կշիռ են կազմում, հետեւաբար՝ «Ալբիոնը» հնարավորություն կտա էապես բարձրացնել հանքավայրի շահագործման արդյունավետությունը։ Ռ. Խուդոլին հայտնեց, որ Սոթքի հանքավայրում ոսկու պաշարները գնահատված են 5 մլն ունցիա, որը կարող է մեծանալ նոր ուսումնասիրությունների հաշվին։ Հանքավայրը շահագործվում է եւ բաց, եւ փակ եղանակով։
Ծրագրի շրջանակներում ընդհանուր ներդրումները, ըստ Խուդոլիի, կկազմեն մոտ 100 մլն դոլար։ Ծրագրի տեխնիկոտնտեսական հիմնավորումները կօգնի նախապատրաստել Xstrata technօlogy ընկերությունը, իսկ Core resources-ը կմատակարարի սարքավորումները։ Պոչամբարների ամրապնդման (այդ թվում՝ սեյսմակայունության տեսանկյունից) աշխատանքները վստահվել է Epoch ընկերությանը։ Նախատեսվում է Արարատի գործարանը գործարկել 2013 թ.։ Այնտեղ արտադրվող ոսկու սալիկները այնուհետ վերամշակվում են Կանադայում եւ դուրս բերվում համաշխարհային շուկա։
Ծրագրի հեղինակները վստահեցնում են, որ նոր տեխնոլոգիաների կիրառման հետեւանքով բնապահպանական որեւէ ռիսկ չի առաջանա։ Ոչ մի վտանգավոր գազ չի արտադրվի, իսկ արտադրական գործընթացները կընթանան նվազագույն ջերմաստիճանում։ «ԳեոՊրոՄայնինգ» խմբի առաջին փոխնախագահ Դիմիտրի Կալանդաձեն ասաց, որ ընկերությունը առաջնորդվում է բնապահպանական այն պահանջներով, որ առկա են Հայաստանում եւ այլ երկրներում։ Ըստ Կալանդաձեի՝ իրենք մերժել են մի շարք առաջարկներ, որոնք տնտեսապես շահավետ էին, սակայն չէին համապատասխանում բնապահպանական խիստ չափանիշներին։ «ԳեոՊրոՄայնինգ» խմբի անունից նա վստահեցրեց, որ որեւէ բնապահպանական խնդիր չի առաջանա։

Компания «ГеоПроМайнингГолд», входящая в группу «ГеоПроМайнинг» и эксплуатирующая в Армении золотой прииск Сотка и завод по переработке золота в Арарате, предусматривает применить новейшую технологию золотодобычи и переработки.
В частности, в Араратском заводе по переработке золота будет внедрена технология «Альбион». Председатель группы «ГеоПроМайнинг» Роман Худолий на пресс-конференции 29 октября заявил, что в мире пока нет завода, работающего по этой технологии. Первый строится в Доминиканской Республике, второй - в Армении.  Преимущество новой технологии в том, что она предоставляет возможность получить металл из любой тяжелой руды. А в золотом прииске Сотка такая руда составляет большой вес, следовательно, «Альбион» даст возможность значительно повысить уровень эксплуатации прииска. Р. Худолин сообщил, что золото в прииске Сотка оценено в 5 млн. унций, что может увеличиться за счет новых исследований. Прииск эксплуатируется и открытым, и закрытым методом.
По словам Худолина, общие инвестиции в рамках программы составят около $ 100 млн. Компания «Xstrata technօlogy» поможет подготовить технико- экономическое обоснование программы, а компания «Core resources» обеспечит оборудованием.
Работы по усилению хвостохранилищ  (в том числе, с точки зрения сейсмической стойкости) обеспечит компания «Epoch». Предусматривается, что  Араратский завод начнет работать с 2013 года. Производимые здесь золотые слитки перерабатываются в Канаде и вывозятся на международный рынок. Авторы программы уверяют, что после применения новейших технологий экологические риски не возникнут. Не будут производиться опасные газы, а производственный процесс будет проходить при самой низкой температуре. Первый заместитель председателя группы «ГеоПроМайнинг» Дмитрий Каландадзе сказал, что компания руководствуется экологическими требованиями, которые есть в Армении и других странах. По словам Каландадзе, они отклонили ряд предложений, которые  экономически было более выгодны, однако не соответствовали строгим экологическим нормам. От имени группы «ГеоПроМайнинг» он заверил, что никакие экологические проблемы не появятся.