Ադրբեջանի իշխանությունները հրաժարվում են զոհված զինվորի ընտանիքին նպաստ վճարել:
contact.az-ը հայտնում է, որ 1999 թվականին 706-րդ զորամասի զինծառայող Ռաֆայել Ահմեդովը ծառայողական հանձնարարությունը կատարելիս վթարի է ենթարկվել եւ մահացել: Հանգուցյալի ընտանիքը խնդրանքով տարբերի ատյանների է դիմել եւ 10 տարի անց, այսինքն՝ 2009 թվականին Ադրբեջանի նախագահի կնոջ Մեհրիբան Ալիեւայի գրավոր ուղերձի համաձայն Ահմեդովների ընտանիքին փաստաթուղթ է տրվել հանգուցյալին «շեհիդի» պետական կարգավիճակ տալու մասին: Այդ օրից սկսած հանգուցյալի ընտանիքին սկսել են դրամական փոխհատուցում վճարել: Այդ ժամանակ ընտանիքը վրդովվել է, որ իրենց փոխհատուցում չեն վճարել նախորդ 10 տարիների համար, քանի որ հանգուցյալը զոհվել էր 1999 թվականին: Մի քանի տարի հետո Սոցիալական պաշտպանության կենտրոնը դադարել է Ահմեդովներին փող վճարել՝ վկայակոչելով «շեհիդի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխությունը: Պետական մարմինների հետ Ահմեդովների ընտանիքի նամակագրությունը վերաճել է դատական վեճի, դատավորները պաշտպանում են պետական գերատեսչություններին, իսկ հանգուցյալ զինծառայողի ընտանիքը սպասում է Մեհրիբան Ալիեւայի գթասրտության կրկնությանը:
«Ես երկրորդ խմբի հաշմանդամ եմ: Ծանր պայմաններում եմ ապրում: Հասկացեք՝ որդու կորուստը բեռ է: Հիմա էլ հավելվել է որդուս հետ կապված նվաստացումը, ինչն անտանելի է»,- գրել է Ռաֆայելի մայրը նախագահ Ի. Ալիեւին ուղղած բաց նամակում:

Власти Азербайджана отказываются выплачивать пособие семье погибшего солдата.
Как сообщает contact.az, В 1999-м году военнослужащий 706-й воинской части Рафаэл Ахмедов, выполняя служебное задание попал в тяжелую автомобильную аварию и скончался. Семья покойного обращалась с просьбами в различные инстанции и спустя 10 лет, то есть в 2009 году по письменному обращению супруги президента Азербайджана – Мехрибан Алиевой, семье Ахмедовых был выдан документ о присуждении покойному государственного статуса «шехида».  С этого времени начали выдавать семье покойного денежную компенсацию. Тогда семья возмутилась тому, что им не выплатят компенсацию за предыдущие десять лет, так как гибель сына произошла в 1999 году. Спустя несколько лет Центр соцзащиты прекратил выдачу денег Ахмедовым, ссылаясь на изменения в закон о «статусе шехида». Переписка семьи Ахмедовых с государственными органами переросла в судебную тяжбу, суды занимают стороны государственных ведомств, а семья покойного военнослужащего ждет повторной милости от Мехрибан Алиевой.
«Я - инвалид второй группы. Живу в трудных условиях. Поймите, у меня тяжелая ноша - потеря сына. Вдобавок терпеть унижения в связи с сыном невыносимо», – пишет мама Рафаэла в открытом письме к президенту И. Алиеву.