Արաբ գործարարները շատ հետաքրքրված են Հայաստանում անշարժ գույքի ձեռքբերման, արդյունաբերությունում ներդրումներ կատարելու, հյուրանոցային տնտեսության ոլորտներով։ NEWS.am-ի թղթակից հետ զրույցում ասաց Հայ-Էմիրաթական գործարար համաժողովին մասնակցող Հայաստանի Գործարարների միության գործադիր տնօրեն Գագիկ Մակարյանը:
Արաբական պատվիրակության այցը, ըստ Մակարյանի, նախապատրաստվել է 4-5 ամիս, համաժողովի ընթացքում ամեն մի արաբ գործարարի հետ կաշխատի հայկական 5-6 ընկերություն։ Հայաստանից 15-20 բիզնես-ծրագիր է ուղարկվել ԱՄԷ, որտեղ դրանք ուսումնասիրվել են, իսկ համաժողովի ընթացքում կքննարկվեն արդեն կոնկրետ առաջարկություններ։ Սպասվում է, մասնավորապես, կարի արտադրությունում, հիդրոկայանների ու անշարժ գույքի շինարարությունում պայմանագրերի կնքում։
«Գաղտնիք չէ, որ այսօր շատ երկրներ մեզանով հետաքրքրվում են նաեւ այն բանի համար, որ Հայաստանը լինելով ԱՊՀ անդամ, օգտվելով ԱՊՀ երկրների հետ պայմանագրերից եւ որոշակի արտոնություններից՝ կրկնակի հարկում, պարզեցված առեւտրային ռեժիմներ, ցանկանում են Հայաստանի միջոցով մտնել այլ երկրներ»,- ասաց Գ. Մակարյանը։

Бизнесмены из Объединенных Арабских Эмиратов заинтересованы в приобретении недвижимости в Армении, инвестициях в сферах промышленности и гостиничного бизнеса. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил исполнительный директор Союза предпринимателей Армении Гагик Макарян.
По его словам, в рамках проходящего в эти дни в Ереване армяно-эмиратского бизнес-форума с каждым арабским предпринимателем будут работать 5-6 армянских бизнесмена. Он также сообщил, что из Армении уже представлено 15-20 бизнес- проектов. Макарян отметил, что ожидается подписание договоров по сотрудничеству в сфере легкой промышленности, строительства. При этом предприниматель заметил, что Армения представляет немалый интерес для зарубежных бизнесменов еще и потому, что она, являясь членом СНГ, пользуется определенными торговыми и таможенными льготами, и работая с Арменией, зарубежные предприниматели таким образом на льготных условиях выходят на рынки других стран СНГ.