Արաբ գործարարները շատ հետաքրքրված են Հայաստանում անշարժ գույքի ձեռքբերման, արդյունաբերությունում ներդրումներ կատարելու, հյուրանոցային տնտեսության ոլորտներով։ NEWS.am-ի թղթակից հետ զրույցում ասաց Հայ-Էմիրաթական գործարար համաժողովին մասնակցող Հայաստանի Գործարարների միության գործադիր տնօրեն Գագիկ Մակարյանը:
Արաբական պատվիրակության այցը, ըստ Մակարյանի, նախապատրաստվել է 4-5 ամիս, համաժողովի ընթացքում ամեն մի արաբ գործարարի հետ կաշխատի հայկական 5-6 ընկերություն։ Հայաստանից 15-20 բիզնես-ծրագիր է ուղարկվել ԱՄԷ, որտեղ դրանք ուսումնասիրվել են, իսկ համաժողովի ընթացքում կքննարկվեն արդեն կոնկրետ առաջարկություններ։ Սպասվում է, մասնավորապես, կարի արտադրությունում, հիդրոկայանների ու անշարժ գույքի շինարարությունում պայմանագրերի կնքում։
«Գաղտնիք չէ, որ այսօր շատ երկրներ մեզանով հետաքրքրվում են նաեւ այն բանի համար, որ Հայաստանը լինելով ԱՊՀ անդամ, օգտվելով ԱՊՀ երկրների հետ պայմանագրերից եւ որոշակի արտոնություններից՝ կրկնակի հարկում, պարզեցված առեւտրային ռեժիմներ, ցանկանում են Հայաստանի միջոցով մտնել այլ երկրներ»,- ասաց Գ. Մակարյանը։

Businessmen from the United Arabic Emirates take interest in purchasing real estate in Armenia, investments in industry and hotels, Gagik Makaryan, Executive Director of Union of Manufacturers and Businessmen, told NEWS.am.
He noted that in the course of the Armenian-UAE business forum held in Yerevan 5-6 businessmen will work with each Arabic entrepreneur. According to him, Armenia has already presented 15-20 business projects. Makaryan stressed that the sides plan to sign cooperation agreements on construction and light industry. He also added that Armenia is of great interest to foreign businessmen as it is a CIS member and obtains certain trade and tax concessions. Working with Armenia, foreign businessmen can enter markets of other CIS states on easy terms.