ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը 2005 թվականին 38 մլն դոլար հարկ է վճարել՝ ավելի քան 150մլն դոլարի եկամուտից: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է Ռոյթեր գործակալությունը,  մարտի 14-ին հայտարարել է  Սպիտակ տունը՝  ի պատասխան MSNBC-ի այն հայտարարության, թե  հեռուստաընկերությունը տիրապետում է երկու էջանոց հարկային հաշվետվության:
MSNBC-ի հաղորդավար Ռեյչել Մեդդոուն ասել է, որ  փաստաթուղթն ստացել է լրագրող Դեյվիդ Կեյ Ջոնսթոնից: Լրագրողն էլ իր հերթին հայտն է, թե փաստաթղթերը փոստով է ստացել:
Ըստ հեռուստաալիքի հրապարակած տվյալների՝ Թրամփը  հարկերը վճարել է փաստացի 25 տոկոս տոկոսադրույքով: Ի պատասխան, Սպիտակ տունն ասել է, որ Թրամփը, որպես ընկերության ղեկավար  պետք է  «վճարեր այնքան, որքան պահանջվում էր օրենքով»:
Թրամփը 100 մլն դոլար վնաս է ցույց տվել՝  վճարվող հարկերը նվազեցնելու համար: Սպիտակ տունը պարզաբանել է, որ Թրամփը  հաշվի է առել «շինարարության համար խոշորամասշտաբ ամորտիզացիան»:
Սպիտակ տունը հեռուստաալիքին մեղադրել է նրանում, որ վարկանիշի ետեւից ընկնելով, վերջինս հրապարակման համար չթույլատրված տեղեկատվություն է ներկայացրել հանարությանը: Մեդդոուն իր հերթին հայտարարել է, որ իրեն նման իրավունք տալիս է ԱՄՆ սահմանադրության առաջին ուղղումը, որը խոսքի ազատություն է երաշխավորում:
Ավելի վաղ Թրամփը հրաժարվել էր հրապարակել իր հարկային հռչակագրերը՝ հայտարարելով, որ դրանք ստուգվել են ԱՄՆ Ներքին եկամուտների ծառայության կողմից:

Президент США Дональд Трамп в 2005 году заплатил налоги в размере 38 миллионов долларов на более чем 150 миллионов долларов дохода. Об этом, как передает Reuters, заявил во вторник, 14 марта, Белый дом, отвечая на сообщение MSNBC о том, что телеканал располагает двумя страницами налоговой отчетности, передает Lenta.
Ведущая MSNBC Рейчел Мэддоу рассказала, что получила документы от журналиста Дэвида Кей Джонстона. Сам он в ходе ее шоу заявил, что получил бумаги по почте.
Согласно опубликованным телеканалом сведениям, Трамп заплатил налоги по фактической ставке 25 процентов. Белый дом сказал в заявлении, что Трамп, как глава фирмы, обязан «платить не больше налогов, чем это требуется законом».
Трамп списал 100 миллионов долларов как убытки, чтобы снизить себе федеральный налог. Белый дом пояснил, что Трамп принял в расчет «крупномасштабную амортизацию для строительства».
Белый дом обвинил журналистку в том, что в погоне за рейтингами она нарушила закон, запрещающий несанкционированную публикацию федеральных налоговых деклараций. Мэддоу, в свою очередь, заявила, что такое право ей дает Первая поправка к Конституции США, гарантирующая свободу слова, передает Associated Press.
Ранее Трамп отказывался обнародовать свои налоговые декларации, заявив, что его налоги были проверены Службой внутренних доходов США. Сообщалось, что в некоторые периоды времени Трамп не платил федеральных подоходных налогов.