Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ակնկալում է, որ երկրի խորհրդարանը սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեից հետո կվերականգնի մահապատիժը, հայտնում է Agence France-Presse–ը։
«Նահատակների, մեր հերոսների ընտանիքները չպետք է անհանգստանան։ Ես հավատում եմ, որ աստծո կամքով ապրիլի 16-ից հետո խորհրդարանը կանի անհրաժեշտ ամեն ինչ՝ մահապատժի մասին մեր պահանջը կատարելու համար»,- մեջբերում է գոծակալությունը Էրդողանի խոսքը։ Նախագահը հավելել է, որ «առանց տարակուսանքի» կհաստատի օրենքը։
Անցած տարվա հուլիսի 16-ին տեղի ունեցած պետհեղաշրջման փորձից հետո հասարակայնության մի մասը սկսել է կոչ անել վերականգնել մահապատիժը Թուրքիայում։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган ожидает от парламента страны восстановления смертной казни после проведения референдума по поправкам в конституцию, передает ТАСС со ссылкой на Agence France-Presse.
«Семьи мучеников, семьи наших героев не должны беспокоиться. Я верю, что если на то будет воля божья, парламент сделает необходимое касательно ваших требований по смертной казни после 16 апреля», - цитирует агентство слова Эрдогана. Президент добавил, что «без колебаний» одобрит закон.
Часть общественности начала призывать вернуть смертную казнь в Турции после попытки военного переворота в стране 16 июля прошлого года.