Հայաստանի ԿԸՀ-ն մարտի 28-ի արտահերթ նիստի ժամանակ մերժել է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի պահանջը՝ ՀՀԿ ներկայացուցիչների կողմից ուսանողների անվճար փոխադրում իրականացնելու կապակցությամբ վարչական վարույթ բացելու մասին։
NEWS.am-ի թղթակիցը հայտնել է, որ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ն ներկայացրել է դիմում այն մասին, որ ՀՀԿ-ն անվճար ծառայություններ է մատուցում ։ Մասնավորապես դիմումում նշված է, որ մարտի 20-ին ՀՀԿ-ն  ( կամ ՀՀԿ-ի անունից) իրականացվել է ուսանող ուղեւորների անվճար փոխադրում։ Դիմումի մեջ առաջարկվում է այդ կապակցությամբ վարչական վարույթ բացել։
Որպես կայացված որոշման հիմնավորում՝ ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը շեշտել է «Դիմումը ներկայացրել է հասարակական կազմակերպություն։ Հասարակական կազմակերպության որեւէ իրավունք ոչ միայն չի խախտվել, այլեւ չի արծարծվել»
Սակայն, ըստ Մուկուչյանի, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի ներկայացրած փաստացի հանգամանքների հիման վրա ԿԸՀ-ն ինքնուրույն է բացել վարչական վարույթ։ «Մենք դիմել ենք ՀՀԿ-ին, ստացել բացատրություններ այն մասին, որ ՀՀԿ առանձին անդամներ մշտապես կազմակերպել են ուսանողների անվճար փոխադրումներ, անկախ ընտրություններից»,- նշել է Մուկուչյանը։ Սակայն ընտրությունների կապակցությամբ, շարունակել է նա, փոխադրումները կասեցվել են։ «Կուսակցությունը բացահայտել է փոխադրումների առանձին դեպքերը ու պահանջել անհապաղ դադարեցնել դրանք, ինչն էլ արվել է։ Հետեւաբար, ԿԸՀ-ն որոշում է  դադարեցնել բացված վարչական վարույթը»,- ամփոփել է Տիգրան Մուկուչյանը։

Центральная избирательная комиссия на внеочередном заседании 28 марта отклонила требование общественной организации «Объединение осведомленных граждан» о возбуждении административного производства в связи с бесплатной перевозкой студентов, осуществленной представителями Республиканской партии Армении.
Как передает корреспондент Новости Армении – NEWS.am, общественная организация «Объединение осведомленных граждан» представила заявление о том, что РПА бесплатно предоставляет услуги. В частности, в заявлении было отмечено, что 20 марта текущего года РПА (или от имени РПА) осуществлялась бесплатную перевозку пассажиров-студентов. В заявлении предлагается возбудить административное производство по этому поводу.
В качестве обоснования принятого решения председатель ЦИК Тигран Мукучян подчеркнул: «Заявление представила общественная организация. Никакое право общественной организации не только не нарушено, но и не затрагивается».
Однако, согласно Мукучяну, на основе представленных НПО «Объединение осведомленных граждан» фактических обстоятельств ЦИК самостоятельно возбудила административное производство. «Мы обратились в Республиканскую партию Армении, получили разъяснение о том, что отдельные члены РПА постоянно организовали бесплатные перевозки студентов, вне зависимости от выборов», - отметил Мукучян. Однако в связи с выборами, продолжил он, перевозка была приостановлена. «Партия выявила отдельные случаи перевозок и потребовала немедленно приостановить это, что и было сделано. В направлении устранения нарушений были предприняты меры. Следовательно, Центральная избирательная комиссия решает: прекратить возбужденное административное производство», - подытожил Тигран Мукучян.