Նախօրեին Բաքվում Դեմոկրատական ուժերի ազգային խորհրդի հանրահավաքն ավարտվել է բանաձեւի ընդունմամբ, որում վճռականորեն դատապարտվում են Ադրբեջանում «ընտանեկան իշխանություն», կոռուպցիա եւ մենաշնորհներ հաստատելու փորձերը, պահանջներ են պարունակվում բնակչության սոցիալական խնդիրները լուծելու, քաղբանտարկյալներին ազատելու մասին:
contact.az-ը հայտնում է, որ «Ո՛չ խաբեությանը, կողոպուտին, միապետությանը» կարգախոսով ընթացած ակցիային մի քանի հազար մարդ է մասնակցել: Մասնակիցները կարգախոսներով եւ քաղբանտարկյալների դիմանկարներով պաստառներ են պարզել, նաեւ Ադրբեջանի եւ Եվրամիության դրոշները: Ցուցարարները պարբերաբար վանկարկել են՝ «Ազատությո՛ւն», «Հրաժարակա՛ն», «Ո՛չ կողոպուտին», «Ադրբեջա՛ն»:
Ադրբեջանի Ազգային ճակատ կուսակցության առաջնորդ Ալի Քերիմլին իր ելույթում ուշադրությունը կենտրոնացրել է Ադրբեջանոմ քաղբանտարկյալների խնդրի վրա եւ պահանջել նրանց ազատ արձակել: Նա այնուհետեւ երկրի ղեկավարությանը մեղադրել է «ընտանեկան իշխանություն» հաստատելու ձգտման համար: Նա ընդգծել է, որ գրեթե կես դար երկիրը ընդմիջումներով ղեկավարում են մեկ ընտանիքի՝ Ալիեւների ներկայացուցիչները: «Հանուն երկրի հավերժական իշխանավարման այս իշխանությունը ոչնչացրել է դատարանի անկախությունը, պառլամենտարիզմը, խոսքի, մամուլի ազատությունը: Այս ամենն արվում է հասարակության շրջանում վախ առաջացնելու համար, որ ռեժիմին դիմադրություն չլինի, որ այն անվերահսկելիորեն տնօրինի երկրի ժողովրդական հարստությունները»,- ասել է Քերիմլին:
Դեմոկրատական ուժերի ազգային խորհրդի ղեկավար Ջամիլ Հասանլին քննադատել է բոլոր ոլորտներում իշխանությունների քաղաքականությունը՝ հայտարարելով երկրում կոռուպցիայի եւ մենաշնորհների ծաղկման մասին: «Երկիրը կոռուպցիայի ճահճի է վերածվել, իսկ նրանք (իշխանությունները) կոռուպցիայի դեմ պայքարի պատրանք են ստեղծում: Բայց այդ ամենն ապարդյուն է, քանի որ կոռուպցիայի գլխին կանգնած է ինքը նախագահ Իլհամ Ալիեւը: Երկում ամեն ինչ մենաշնորհված է: Ամեն ինչ՝ արտահանումը, ներմուծումը իրենք են վերահսկում: Իբր մենաշնորհների դեմ պայքարի միջոցառումներ են ձեռնարկվում, բայց դա եւս անօգուտ է: Քանի որ մենաշնորհների առաջնորդն ինքը Իլհամ Ալիեւն է»,- հայտարարել է Հասանլին՝ ղեկավարներին մեղադրելով նաեւ իշխանությունը բռնազավթելու համար:
Հանրահավաքն ավարտվել է բանաձեւի ընդունմամբ, որում դատապարտվում է նախագահի կողմից իր կնոջը առաջին փախնախագահի պաշտոնում նշանակելը եւ դա գնահատվում է որպես «իշխանությունը մեկ ընտանիքի ձեռքում կենտրոնացնելու» ձգտում: Բանաձեւը պահանջներ է պարունակում ավտորիտարիզմից հրաժարվելու քայլեր ձեռնարկելու, կոռուպցիայի եւ մենաշնորհների դեմ իրական պայքար մղելու, բնակչության սոցիալական պաշտպանության միջոցառումներ կատարելու, քաղբանտարկյալներին ազատելու եւ Ադրբեջանի եվրաինտեգրման մասին:

Митинг Национального совета демократических сил накануне в Баку завершился принятием резолюции, в которой решительно осуждаются попытки установления в Азербайджане «семейной власти», коррупция и монополии, содержатся требования решить социальные проблемы  населения, освободить политзаключенных.
Как сообщает contact.az, в акции,  состоявшейся  под лозунгами «Нет лжи, грабежу, монархии!», приняли участие несколько тысяч человек. Участники акции держали плакаты с лозунгами и портретами политзаключенных, а также  флаги Азербайджана и Евросоюза. Демонстранты периодически скандировали «Свободу!», «В отставку!», «Нет грабежу!», «Азербайджан!».
Лидер партии Народного фронта Азербайджана (ПНФА) Али Керимли в своем выступлении сфокусировал внимание на проблеме политзаключенных Азербайджана и потребовал их освобождения. Далее он  обвинил руководство страны в стремлении установить  «семейную власть». Он подчеркнул, что почти полвека страной с перерывами правят представители одной семьи – Алиевы. «Ради вечного правления в стране эта власть уничтожила независимость суда, парламентаризм,  свободу слова, прессы. Все это делается для нагнетания страха в обществе, чтобы не было сопротивления режиму, чтобы он бесконтрольно распоряжаться народными богатствами страны», - сказал Керимли.
Глава НСДС Джамиль Гасанли подверг политику властей во всех сферах,  заявив о расцвете в  стране коррупции и монополий. «Страна превратилась в трясину коррупции. А они (власти) создают видимость борьбы с коррупцией.  Заявляют о неких мерах по борьбе  с коррупцией. Но это все тщетно. Ибо во главе всей этой коррупции стоит сам президент Ильхам Алиев. Все монополизировано в стране.  Все – экспорт, импорт сами контролируют.  Якобы принимаются меры по борьбе с монополиями. Но это тоже бесполезно. Ибо во главе монополии  стоит сам Ильхам Алиев», - заявил Гасанли. Он также обвинил  руководство страны в узурпации власти.
Митинг  завершился принятием резолюции, в которой   осуждается   назначение  главой государства своей супруги первым вице президентом и это расценивается  как  стремление «концентрировать власть в руках одной семьи». В  резолюции содержатся требования   принять шаги по отказу от авторитаризма, ведению реальной борьбы с коррупцией и      монополиями, принятия мер по социальной защите  населения, освобождению  политзаключенных, евроинтеграции Азербайджана.