Կիրակի առավոտյան անհայտ անձը ավտոմեքենայով մտել է Գերմանիայի Բրեմեն քաղաքից ոչ հեռու գտնվող ոչ մեծ Ֆերդեն քաղաքի (Ներքին Սաքսոնիայի դաշնային հողեր) քաղաքապետարանի շենքի մեջ: Ոստիկանության ներկայացուցիչը հայտնել է, որ նախնական տեղեկություններով՝ կատարվածը ահաբեկչության փորձ չէ: Պատահարի հետեւանքով ոչ ոք չի տուժել, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք բացառում ենք ահաբեկչական հարձակումը»,- նշել է իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչը: 47-ամյա տղամարդու գործողության դրդապատճառները պարզվում են, նա ձերբակալված է: Ամենայն հավանականությամբ նրա ակցիան ուղղված էր քաղաքային իշխանությունների դեմ:
Երբ տղամարդը մքենայով մտել է քաղաքապետարանի նախասրահ, կրակ է բռնկվել, որը տարածվել է շենքի առաջին հարկում գտնվող մի քանի այլ հաստատություններ: Հրշեջները կարողացել են կրակը մարել միայն 1,5 ժամ հետո: Պատճառված վնասը հասնում է մի քանի 100 հազար եվրոյի:
«47-ամյա կասկածյալը հանցագործության վայրում առանց դիմադրության հանձնվել է ոստիկաններին: Նրա գործողությունների պատճառները դեռեւս հայտնի չեն, բայց առավել հավանական է, որ անձնական բնույթի են»,- նշել են ոստիկանությունից:

Неизвестный въехал в воскресенье утром на автомобиле в ратушу небольшого немецкого города Ферден (федеральная земля Нижняя Саксония) недалеко от Бремена. По предварительной оценке, речь о попытке теракта не идет, сообщил представитель полиции. В результате инцидента никто не пострадал, передает ТАСС
«Террористический акт мы исключаем», - отметил представитель правоохранительных органов. Мотивы действий 47-летнего мужчины выясняются, он задержан. По всей видимости, его акция была направлена против городских властей.
После того, как мужчина въехал в фойе ратуши, вспыхнул огонь, который перекинулся на несколько помещений на первом этаже здания. Пожарные смогли потушить возгорание лишь спустя полтора часа. Ущерб составляет несколько сотен тысяч евро.
«47-летний подозреваемый без сопротивления сдался полиции на месте преступления. Мотивы его действий пока неясны, но скорее всего связаны с личным делом», - отметили в полиции.