Արեւմտյան Ատիկայի Սալամին քաղաքում հնագետները գտել են միկենյան ժամանակաշրջանից գերեզմաններ՝ հոյակապ պահպանված կերամիկայով, հայտնել է ՌԻԱ Նովոստին։
Դամբարանը գտել են քաղաքի կենտրոնում՝ տունը կենտրոնական կոյուղուն միացնելու աշխատանքների ժամանակ։
Հնագետների կարծիքով դամբարանը պատկանում է Ք․ա 13-12 դարերին։
Սա երրորդ նմանատիպ դամբարանն է, որը գտել են այս տարածքում՝ երկու մյուսները հայտնաբերվել էին 2009-ին հողագործական աշխատանքների ժամանակ։ Դամբարանը ժայռափոր է ու ունի 1․50 մետր բարձրություն։ Հնագետները նշում են, որ երկու մյուս դամբարանները ավելի խոշոր էին։
Հինգ մարդու աճյուններից բացի դամբարանում գտել են 41 անվնաս սպասք՝ շատ լավ վիճակում, այդ դարաշրջանին բնորոշ նախշերով, նաեւ ավելի քան տասնյակ ամանների բեկորներ։
Դամբարանը նույնականացումը կօգնի ավարտին հասցնել Սալամին քաղաքի միկենյան գերեզմանոցի պատկերը, համարում են հնագետները։

Захоронение микенского периода с прекрасно сохранившейся керамикой нашли археологи в городе Саламин в Западной Аттике, сообщает РИА Новости со ссылкой на  Афинское агентство новостей.
Гробница обнаружена в центре города во время работ по подключению дома к центральной канализации.
Археологи датируют находку первой половиной 13-го века — второй половиной 12-го века до нашей эры.
Это третья подобная могила, найденная в этом районе, — две другие были открыты в 2009 году также во время земляных работ. Погребальная камера выбита в скале и имеет размер 2,60 метра на 2,90 метра и высоту 1,50 метра. Как отмечают археологи, она меньше двух других гробниц микенского периода, имевших размер 3 на 3 метра.
Помимо скелетных останков пяти человек, в гробнице найдены 41 неповреждённый сосуд в очень хорошем состоянии, с росписью, характерной для эпохи, а также черепки более чем десятка сосудов. В подобных гробницах для каждого нового погребения открывали вход и умерших хоронили рядом с останками прежних.
Идентификация гробницы поможет завершить картину микенского кладбища города Саламин, полагают археологи.