Ռուսաստանի ՊՆ-ն իր Ֆեյսբուքի պաշտոնական էջում հրապարակել է առաջին կատվի լուսանկարը, որը մասնակցել է դեպի Սիրիայի ափեր ծովային արշավին։
Հրապարակմանը կից մեկնաբանություններում օգտատերերը բողոքել են, որ գերատեսչությունը չի հայտնել այդ հերոսական կատվի մականունը, ու առաջարկել են նրան Մատրոսկին անվանել։
Դեպի Սիրիայի ափեր Հյուսիսային նավատորմի ավիակիր խմբի հեռավոր նավագնացությունը սկսվել է 2016-ի հոկտեմբերի 15-ին, 2017-ի փետրվարի 8-ին նավերը վերադարձել են Սեւերոմորսկ, անցնելով մոտ 18 հազար ծովային մղոն։ Այդ գործողության շրջանակում «Պետրոս Մեծ» հրթիռային կրեյսերը, «Ծովակալ Կուզնեցով» ավիակիրը, «Սեւերոմորսկ» մեծ հականավային նավը «Փոխծովակալ Կուրակովը» ու ապահովման նավերը առաջադրանքներ են կատարել Սիրիայում ահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակում։ ՌԴ ՊՆ-ից նշել են, որ ծովային ավիացիայի մարտական կիրառումով նման ծավալի արշավն աննախադեպ է ռուսական ՌԾՆ-ի պատմության մեջ։

Минобороны России опубликовало в официальном аккаунте в Facebook фотографию первого кота, который участвовал в дальнем морском походе к берегам Сирии.
В комментариях к записи пользователи посетовали, что ведомство не сообщило кличку «героического кота», и предложили называть его Матроскиным.
Дальний поход авианосной группы Северного флота к берегам Сирии начался 15 октября 2016 года, 8 февраля 2017 года корабли вернулись в Североморск, пройдя около 18 тысяч морских миль. В рамках операции ракетный крейсер «Петр Великий», авианосец «Адмирал Флота Советского Союза Кузнецов», большие противолодочные корабли «Североморск», «Вице-адмирал Кулаков» и суда обеспечения выполняли задачи по борьбе с терроризмом в Сирии. В Минобороны России отмечали, что поход такого масштаба с боевым применением морской авиации состоялся впервые в истории российского ВМФ.