Ամերիկյան առասպելական Eagles ռոք խումբը դատի է տվել California մեքսիկական հյուրանոցին։ Խմբի կարծիքով մեքսիկական Բախա- Քալիֆորնիա- Սուր քաղաքում գտնվող այդ փոքր հյուրանոցը անհիմն ձեւով ինքն իրեն գովազդում է որպես այն նույն նշանավոր հյուրանոց, որի մասին 1976 թ․ գրվել է խմբի հանրահայտ Hotel California հիթը։
Իրականում մեքսիկական այդ հյուրանոցը, որը 1950-ին է բացվել , ի սկզբանե գործել է California անվանումով։ Հետագայում այն բազմիցս փոխել է անունն ու սեփականատերերին։ Իսկ նախկին անվանումը 2001-ին վերականգնել են դրա ներկայիս սեփականատերեր կանադացի ամուսիններ Ջոն ու Դեբբի Սթյուարթները։ Հենց նրանք են սկսել իրենց հյուրանոցը գովազդել՝ կապակցելով այն հանրահայտ երաժշտական ստեղծագործության անվանման հետ։
Eagles -ի երաժիշտները նախկինում պատմել են, որ իրենց երգ ը ոչ թե որոշակի հյուրանոցի, այլ ընդհանուր Ամերիկայի մասին է։
Խումբն իր դատական հայցով պահանջում է կանխել հեղինակային իրավունքների խախտումը ու փոխհատուցել վնասները։

Легендарная американская рок-группа Eagles подала в суд на мексиканский отель California. На ее взгляд, заведение на 11 номеров в мексиканском городе Баха-Калифорния-Сур необоснованно выдает себя за тот самый отель, о котором говорилось в хите группы из альбома 1976 года.
На самом деле мексиканская гостиница, открывшаяся в 1950 году, изначально действительно называлась California. Но позже она сменила много названий и владельцев. Вернули ей прежнее название в 2001 году ее нынешние хозяева - канадская супружеская пара Джон и Дебби Стюарт. Они же принялись активно раскручивать свою гостиницу в привязке к известному музыкальному произведению, сообщает ТАСС.
Музыканты из Eagles в прошлом рассказывали, что их песня была написана не о конкретной гостинице, а об Америке в целом.
Иск был подан в окружной суд американского штата Калифорния по центральному округу. Группа требует пресечь нарушение ее авторских прав и возместить убытки.