Անկարայի դատարանը մերժել է ոչ կոմերցիոն Wikimedia ընկերության բողոքարկումը, որը խնդրել էր դադարեցնել Թուքրիայում Wikipedia համացանցային հանրագիտարանի արգելափակումը։ Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Yeni Safak պարբերականին։
Wikimedia Foundation ոչ կոմերցիոն կազմակերպությունը Wikipedia-ի սեփակնատերն է, որի հասանելիությունն ապրիլի 29-ից արգելափակվել է Թուրքիայում։
Թուրքիայում տրանսպորտի եւ կապի նախարարությունը դա բացատրել է նրանով, որ այն «ահաբեկչության դեմ պայքարում ներդրում ունենալու փոխարեն դարձել է միջազգային ասպարեզում Թուրքիայի իմիջի սեւացման մասնիկը», մասնավորապես՝ հրաժարվել է ջնջել «Անկարայի՝ ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ ինչ-ինչ կապերի մասին» տեքստերը։ Երկրի իշխանությունները հայտարարել են, որ արգելափակումը կհանվի միայն այդ նյութերի ջնջվելուց հետո։

Суд Анкары отклонил апелляцию некоммерческой организации Wikimedia, которая просила прекратить блокировку интернет-энциклопедии Wikipedia в Турции, сообщает РИА Новости со ссылкой на газету Yeni Safak.
Некоммерческая организация Wikimedia Foundation является владельцем Wikipedia, доступ к которой с 29 апреля заблокирован на территории Турции.
Министерство транспорта и связи Турции объяснило блокировку Wikipedia тем, что она «вместо вклада в борьбу с терроризмом стала частью кампании по очернению имиджа Турции на международной арене», в частности, отказалась удалить тексты «о неких связях Анкары с террористическими организациями». Если материалы будут удалены, то блокировка может быть снята, заявили власти страны.