Չինաստանը դիմում է ներկայացրել Հարավային Կորեային՝ THAAD ՀՀՊ չորս լրացուցիչ համակարգերը երկիր տեղափոխելու կապակցությամբ, այս մասին հայտնել է Չինաստանի ԱԳ  ներկայացուցիչ Խուա Չունյինը, փոխանցում է «Սինհուան»։
Նա նշել է, որ THAAD ՀՀՊ համակարգերի տեղակայումը լրջորեն վնասում է Չինաստանի ռազմավարական անվտանգության շահերին, խախտում ռազմավարական հավասարակշռությունը ու չի նպաստում Կորեական թերակղզու ապամիջուկայնացմանը։ Չինաստանը կտրականապես դեմ է դրան։
Պեկինը դիմում է ներկայացրել Սեուլին, լուրջ մտահոգություն արտահայտել ու շարադրել իր դիրքորոշումը, նաեւ ԱՄՆ-ին ու ԿՀ-ին կոչ արել անհապաղ դադարեցնել THAAD համակարգերի տեղակայմանը, հայտնել է չինացի դիվանագետը։

Китай сделал представление Южной Корее в связи с доставкой в страну четырех мобильных установок для запуска ракет системы ПРО THAAD. Об этом заявила в четверг представитель МИД КНР Хуа Чуньин, передает Синьхуа.
Она отметила, что размещение системы ПРО THAAD нанесет серьезный ущерб интересам стратегической безопасности Китая, нарушит стратегический баланс в регионе и не поможет денуклеаризации Корейского полуострова, а также не будет способствовать сохранению мира и стабильности в регионе. Китай категорически выступает против этого.
Пекин сделал Сеулу представление, выразил серьезную озабоченность и изложил свою позицию, а также призвал США и РК незамедлительно прекратить процесс размещения системы ПРО THAAD, заявила китайский дипломат.