Նոյեմբերի 25-28-ին Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում կայացել է Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) խորհրդաժողովը, որին մասնակցել են պատվիրակություններ կառույցի անդամ երկրներից:
Հայկական պատվիրակության անդամ Արման Վարդանյանը NEWS.am-ին հայտնեց, որ խորհրդաժողովի ընթացքում քննարկվել են բազմաթիվ հարցեր՝ մարդու իրավունքներից մինչեւ թրաֆիկինգ: Խորհրդաժողվին մասնակցել են ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Մարկ Պերրեն դե Բրիշամբոն, Եվրոպայի մամուլի ազատության հարցերով հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը:
Վարդանյանը նշեց, որ ադրբեջանական պատվիրակության անդամները հերթական անգամ առիթը փորձել են օգտագործել Ղարաբաղի հարցը վերհանելու եւ Հայաստանին ադրբեջանական հողերի զավթման մեջ մեղադրելու համար, սակայն արժանի հակահարված են ստացել:
Ադրբեջանցիները նաեւ գովել են իրենց պետական ինստիտուտները, ինչին ի պատասխան հայ պատվիրակները որպես օրինակ նշել են, թե Ադրբեջանի մարդու իրավունքների պաշտպանն առանց պաշտպանության նախարարի թույլտվության իրավունք չունի մուտք գործել զորամասեր, իսկ այդ փաստն արդեն կասկածի տակ է դնում Ադրբեջանի հաստատությունների արդյունավետությունն ու անկախությունը:
«Հայկական պատվիրակությունը նաեւ մի ամբողջ շարք կարեւոր փաստաթղթեր է դրել շրջանառության մեջ, ինչպես նաեւ կուլիսներում ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումները մարդու իրավունքների, Ղարաբաղի հարցերում»,- ասաց Վարդանյանը:
Նշենք, որ դեկտեմբերի 1-2-ին Աստանայում կայանալու է ԵԱՀԿ գագաթաժողովը, իսկ խորհրդաժողովը կազմակերպվել էր՝ երկրների եւ հասարակությունների վիճակն ու մոտեցումները գնահատելու համար:

An OSCE Review Conference was held in Astana Nov. 26 to 28. All the delegations of the OSCE member-states participated in the conference.
The Armenian delegation member Arman Vardanyan informed NEWS.am that the conference discussed numerous issues – from human rights to trafficking.
The Azerbaijani delegation made one more attempt to raise the issue of Nagorno-Karabakh and accuse Armenia of occupying Azerbaijani lands. However, they met with a decisive repulse.
The Azerbaijani delegation members were also praising their government institutes. In response, the Armenian delegation pointed out that the Azerbaijani Ombudsman has no right to visit military units without the Defense Minister’s permission, which is a challenge to the Azeri institutes’ efficiency and independence.
“The Armenian delegation also put a number of important documents into circulation. Offstage the Armenian delegation presented Armenia’s approaches to human rights protection and to the Nagorno-Karabakh issue,” Vardanyan said.