ՀՅԴ Հայ դատի եւ քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը չի կիսում այն կարծիքը, որ Wikileaks կայքում հրապարակված ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող փաստաթղթերի հրապարակումը հենց ԱՄՆ-ի կողմից է կատարվել: «Այդ փաստաթղթերի հրապարակումը նաեւ ԱՄՆ շահերի դեմ քայլ է, որովհետեւ իրենք այնպիսի իրավիճակում հայտնվեցին, որ PR-ի համար այդքան թանկ գին չէին վճարի»,-հայտարարեց Մանոյանը:
Նա նշեց, որ շուրջ 250 հազար փաստաթղթերից ընդամենը մի քանի հարյուրն է հրապարակվել, որոնց մեջ շատ են Հայաստանին վերաբերող փաստաթղթերը: «Եթե Երեւանում ԱՄՆ դեսպանատնից դուրս եկած փաստաթղթերը հրապարակվեն, դա կարող է ինչ-որ բաներ պարզել: 1700-ից ավելի փաստաթուղթ կա, որոնցից ընդամենը 400-ն է հրապարակվել: Այդ փաստաթղթերում կարծում եմ հետաքրքիր նյութեր կլինեն եւ մենք շատ բաներ ավելի ճիշտ կպատկերացնենք»,-ասաց Մանոյանը: Ըստ նրա՝ հրապարակված փաստաթղթերում մեծ սենսացիաներ չկան, եւ դրանք տեղեկություններ են, որոնց մասին, այսպես, թե այնպես, կարելի էր ենթադրել: Օրինակ, թե ինչ է մտածում Իրանի մասին ԱՄՆ-ը:

Giro Manoyan, Head of the Hay Dat (Armenian Cause) office, ARF Dashnaktsutyun shares the opinion that release of confidential documents on American intelligence gathering, political and military strategy by WikiLeaks was orchestrated by the U.S. administration.
“The release of confidential documents was a step against U.S., as they found themselves in a situation that would not pay so much for PR action,” he noted.
According to Manoyan, only several hundreds of 250.000 documents were published and there are many documents on Armenia among them. “The release of U.S. embassy cables in Armenia would provide more details. There are 1700 documents, of which only 400 were published. I think the material in these documents will be more interesting and we will have a clear picture,” Manoyan emphasized.
The ARF member considers the release of confidential documents did not cause a big stir. Anyhow, everyone had a notion of the things: “For instance, U.S.’s attitude towards Iran was clear to everyone.”