Հնդկաստանում հայտնի կին լրագրող է սպանվել: Reuters-ը հայտնում է, որ հնդկական շաբաթաթերթի խմբագիր Գաուրի Լանքեշի մարմինը հայտնաբերվել է Բանգալորի իր տանը՝ արյան լճակի մեջ: «Տան մոտ մարդիկ կրակոցներ են լսել»,- լրագրողներին ասել է ոստիկանության կոմիսար Սյունել Քումարը:
Լանքեշը հայտնի էր որպես խիզախ եւ անկեղծ լրագրող: Նա աջ քաղաքական գաղափարախոսության համոզված քննադատ էր:
Չնայած սպանության դրդապատճառները դեռեւս հայտնի չեն, քաղաքական առաջնորդները, լրագրողները եւ ակտիվիստները դատապարտել են խոսքի ազատության հանդեպ անհանդուրժողականությունը եւ ցանկացած սպառնալիք:

В Индии убита известная журналистка. Как сообщает Reuters, тело редактора индийской еженедельной газеты Гаури Ланкеша было обнаружено в луже крови в ее доме в городе Бангалор. «Люди  у дома слышали выстрелы», - сказал журналистам комиссар полиции города Сюнел Кумар.
Ланкеш была известна как бесстрашный и откровенный журналист. Она была убежденным критиком правой политической идеологии.
Хотя мотивы убийства пока неясны, политические лидеры, журналисты и активисты осудили в соцсетях нетерпимость и любую угрозу для свободы слова. Главный министр штата Карнатака Сиддарамейа назвал это «убийством демократии».