Ամերիկայի Հայկական ասամբլեան նամակ է հղել ԱՄՆ Կոնգրեսի  հսկողության եւ կառավարական բարեփոխումների կոմիտեին, ինչպես նաեւ հետախուզության կոմիտեին, որում մտահոգություն է հայտնել՝ կապված Ադրբեջանի խավիարային դիվանագիտության հետ, վերջերս հրապարակված «Ադրբեջանական լվացքատուն» զեկույցի լույսի ներքո:
Նամակում ամերիկահայերը նշել են, որ կցանկանային կոնգրեսականների ուշադրությունը հրավիրել ժողովրդավարական արժեքներն ու ինստիտուտները տապալելու Ադրբեջանի փորձերի վրա: «Մենք չպետք է աչք փակենք ամերիկայն ժողովրդավարության վրա  կոռուպցիայի օգնությամբ Ադրբեջանի ազդեցության վրա»,- հայտարարել են Ասամբլեայի համանախագահներ Էնթոնի Բարսամյանը եւ Վան Կրիկորյանը:
Նրանք նշել են, որ այս շաբաթ Եվրախորհրդարանը հավանություն է տվել բանաձեւին, որը դատապարտել է եվրոպական քաղաքական գործիչների վրա ազդելու Ադրբեջանի փորձերը, եւ Կոնգրեսի կոմիտեներին կոչ են արել հետեւել նրանց օրինակին ու այս հարցով հետաքննություն անցկացնել:

Армянская ассамблея Америки направила письмо в комитет по надзору и правительственным реформам, а также в комитет по разведке Конгресса США, в котором выразила обеспокоенность в связи с икорной дипломатией Азербайджана в свете недавно опубликованного доклада «Азербайджанский ландромат».
В письме, армяне Америки отметили, что хотели бы привлечь внимание конгрессменов к попыткам Азербайджана подорвать демократические ценности и институты. «Мы не должны закрывать глаза на влияние Азербайджана на американскую демократию с помощью коррупции»,- заявили сопредседатели Ассамблеи Энтони Барсамян и Ван Крикорян.
Они также отметили, что на этой неделе Европарламент одобрил резолюцию, осуждающую попытки Азербайджана влиять на европейских политиков, и призвали комитеты Конгресса последовать их примеру и провести расследование по этому вопросу.