Ուկրաինայի Ժիտոմիր քաղաքում կկայանա ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու 200-ամյակին նվիրված ցուցահանդես, հայտնում է Analiticaua–ն։
Ժիտոմիրի «Էրեբունի» հայկական համայնքի գործադիր տնօրեն Վահե Պետրոսյանը հայտնել է, որ բացումը կկայանա նոյեմբերի 15-ին՝ ժամը 11։00–ին Օլժիչի անվան գրադարանում։
Այցելուների ուշադրությանը կներկայացվեն հանճարի ստեղծագործունեության քիչ հայտնի կողմերը։ Ցուցահանդեսի կազմակերպիչները՝ Ժիտոմիրի «Էրեբունի» հայկական համայնքն ու Ուկրաինայի հայերի միության պաշտմամշակութային կոմիտեն, կներկայացնեն մեծն նկարչի քիչ հայտնի կտավները՝ նվիրված Ուկրաինային եւ Հայաստանին, ինչպես նաեւ կրոնական բնույթի աշխատանքներ, սրբապատկերներ։
Ներկայացված կլինեն  նաեւ նյութերի պատճենները, որոնցում պատկերված են նկարչի ընտանիքի անդամները, ինչպես նաեւ նրա կյանքի առանձին էջեր։ Ցուցահանդեսը կկայանա մինչեւ նոյեմբերի 30-ը։

An exhibition devoted to the 200th birth anniversary of celebrated Russian Armenian seascape artist Ivan Aivazovsky (Hovhannes Aivazian) will be held in Zhytomyr, Ukraine, reported AnalitikaUA.net.
Vahe Petrosyan, Executive Director of the “Erebuni” Armenian community of Zhytomyr, informed that this exhibition will open on Wednesday.
The great painter’s little known works devoted to Ukraine and Armenia, as well as his religion-themed works and icons will be displayed at this event.
Copies of materials, in which Aivazovsky’s family members and the separate chapters in his life are depicted, also will be put on view in this exhibition that will run until November 30.