Այսօր ընթանում է Մերձավոր Արեւելքի վերաձեւում։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Քաղաքական եւ ռազմական վերլուծությունների ինստիտուտի ռազմական կանխատեսումների կենտրոնի տնօրեն Անատոլի Ցիգանոկը։
Նրա խոսքով՝ եթե 20 տարվա ընթացքում տարածաշրջանում ստիպված էին հաշտվել Վաշինգթոնի դիրքերի հետ, ապա վերջին 3 տարիների ընթացքում նաեւ Ռուսաաստանի դիրքերի հետ։ «Ռուսական զինված ուժերը փոքր ջանքերով եւ ավիացիոն ուժերի համեմատաբար քիչ ներգրավվածությամբ փոխեցին Սիրիայում տիրող իրավիճակը»,-պարզաբանել է Ցիգանոկը՝ նշելով նաեւ, որ Մերձավոր Արեւելքի վերաձեւափոխումը կապված է Ռուսաստանի, Թուրքիայի եւ Իրանի ձեւավորած միության հետ։
Սրա հետ մեկտեղ փորձագետը կարծում է, որ այս միությունը երկար չի տեւի։ Սրա հետ մեկտեղ նա ընդգծել է, որ այս «եռյակից» Սիրիայում ընթացող պատերազմի ընթացքում միայն երկու երկրի է հաջողվել հասնել իրենց առջեւ դրված նպատակներին։ Ռազմական փորձագետը կարծում է, որ այդ երկրներն Իրանն ու Ռուսաստանն են։ Թուրքիան, նրա կարծիքով, չի կարողացել հասնել ցանկալի արդյունքների։
Բացի այդ, ռազմական կանխատեսումների կենտրոնի տնօրենը նշել է, որ Սիրիայի հարցով բանակցություններում տեղի ունեցածը խոսում է այն մասին, որ Մոսկվայի, Թեհրանի եւ նույնիսկ Սիրիայում ձախողված Անկարայի դիրքերը Կովկասում աճել են, ինչը թուլացնում է ԵՄ-ի առանց այդ էլ թուլացած դիրքերը։ «ԱՄՆ-ն նույնպես փորձում է աջակցել եւ՛ Վրաստանին, եւ՛ Ադրբեջանին:Սակայն, ես կարծում եմ, որ դա նշանակալի չէ, քանի որ վերոհիշյալ միությունը, թեկուզ ժամանակավոր, զգալիորեն ազդել է ամբողջ Մերձավոր Արեւելքում տիրող իրավիճակի վրա»,-եզրափակել է ռազմական որձագետը։
Հիշեցնենք, որ երկուշաբթի Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է Սիրիայից ռուսական քանակակազմի զգալի հատվածի դուրսբերման մասին։ Սակայն, արաբական այս երկրում լիարժեք խաղաղության հաստատման մասին վաղաժամ է խոսել։ Հակամարտության մեջ ներգրավված են ոչ միայն իսլամական խմբեր, այլ նաեւ բազմաթիվ տարածաշրջանային եւ համաշխարհային ուժեր:

Сейчас идет переформатирование Ближнего Востока. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил руководитель российского Центра военного прогнозирования Института политического и военного анализа Анатолий Цыганок.
По его словам, если в течение 20 лет в этом регионе вынуждены были считаться лишь с позицией Вашингтона, то за последние три года – и  мнением России. «Российские вооруженные силы со сравнительно небольшим вовлечением  воздушно-космических сил малыми усилиями изменили  ситуацию в Сирии», - пояснил Цыганок, отметив при этом, что переформирование Ближнего Востока связанно с союзом между Россией, Турцией и Ираном.
Вместе с тем, как считает эксперт, этот союз, скорее всего, будет недолговечным. При этом он подчеркнул, что лишь двум странам из этого «тройственного» союза удалось достичь поставленных перед собой целей в ходе войны в Сирии. Это, как считает военный эксперт, Россия и Иран. Турция же, по мнению Цыганка, не смогла добиться желаемых результатов.
Кроме того, руководитель российского Центра военного прогнозирования Института политического и военного анализа отметил, что прошедшие в Сирии переговоры говорят о том, что роль Москвы, Тегерана и даже потерпевшей фиаско в Сирии Анкары на Кавказе повысится, что ослабит и без того достаточно слабые позиции ЕС в регионе. «США тоже пытаются оказать поддержку и Грузии, и Азербайджану. Однако я думаю, что это не столь значимо. Потому что этот союз, пускай он и временный, но, тем не менее, значительно повлиял на обстановку во всем Ближнем Востоке», - заключил российский военный эксперт.
Напомним, что в понедельник президент Российской Федерации Владимир Путин сообщил о выводе значительной части российского контингента из Сирии. Однако говорить об установлении полного мира в этой арабской стране еще рано. В конфликт вовлечены не только исламистские группировки, но и множество региональных и мировых держав.