Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալմանն ու Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը քննարկել են կապերի ամրապնդման եւ Երուսաղեմի կարգավիճակի հարցերը, հաղորդում է SPA-ն:
Գործակալության տվյալներով՝ Ռիադում հանդիպման ժամանակ կողմերը քննարկել են «տարածաշրջանում երկկողմ կապերի եւ զարգացման ակտիվացման հնարավորությունները»:
Թուրքիայի վարչապետի մամուլի ծառայության հաղորդագրության համաձայն՝ հանդիպմանը քննարկվել է Երուսաղեմի կարգավիճակը եւ պաղեստինցիների աջակցությունը:
«Ընդգծվել է Երուսաղեմի կարգավիճակի կարեւորությունը: Նշվել է, որ ամբողջ իսլամական աշխարհը պետք է միասնաբար գործի մեր պաղեստինցի եղբայրների իրավունքները պաշտպանելու համար»,- ասվում է հաղորդագրությունում:
Յըլդըրըմը նշել է, որ քննարկվել են նաեւ Սաուդյան Արաբիայի` «Պարսից ծոցի եւ Մերձավոր Արեւելքի կարեւորագույն երկրներից մեկի» հետ երկկողմ հարաբերությունները:

Король Саудовской Аравии Салман и премьер-министр Турции Бинали Йилдирим обсудили  вопросы укрепления связей и статус Иерусалима, сообщает AFP со ссылкой на саудовское агентство SPA.
По данным агентства, в ходе встречи с Эр-Рияде, стороны обсудили «возможности активизации двусторонних связей и развития в регионе».  Как сообщает пресс-служба турецкого премьера,
на встрече обсуждался статус Иерусалима и поддержка палестинцев. «Важность статуса Иерусалима была подчеркнута. Было отмечано, что весь исламский мир должен действовать едино, чтобы защитить права наших палестинских братьев», - говорится в сообщении.  Йилдирим отметил, что обсуждались также  двусторонние отношения с Саудовской Аравией - «одной из самых важных стран в Персидском заливе и на Ближнем Востоке».
Отметим, что решение президента США Дональда Трампа признать Иерусалим столицей Израиля и перенести туда американское посольство вызвало волну критики мирового сообщества. Особенно резким критиком стала Анкара в лице президента Реджепа Эрдогана.