Թուրքիայի «Ազգայնական շարժում» կուսակցության առաջնորդ Դեւլեթ Բահչելին հայտարարել է, թե առաջիկա նախագահական ընտրություններում իրենց կուսակցությունը նախագահի թեկնածու չի առաջադրելու։
Թուրքական Cumhuriyet–ի փոխանցմամբ՝ «Ազգայնական շարժում» կուսակցության առաջնորդ Դեւլեթ Բահչելին նշել է, որ եթե Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը իր թեկնածությունը կրկին դնի նախագահական ընտրություններում, ապա իրենք կաջակցեն նրան։
Թուրք ազգայնական կուսակցապետի այս հայտարարությունը դուր չի եկել կուսակցության բազմաթիվ անդամների, որոնք սոցցանցերում դժգոհություն են հայտնել նման որոշման համար։

Turkey's nationalist opposition said on Monday it would back President Tayyip Erdogan in the 2019 election, signalling continued right-wing support crucial to his narrow victory in a constitutional referendum last year, Daily Mail reported.
The Nationalist Movement Party (MHP), the smallest of parliament's four factions, backed the vote to grant Erdogan sweeping executive powers, helping it squeak by with a margin of 51.4 percent.
"The MHP will not submit a presidential candidate," MHP leader Devlet Bahceli told a news conference. "The MHP will take a decision to support Erdogan in the presidential elections." Turks will vote for both president and parliament next year.Bahceli has said he wants a reduction in the