Աֆրիկյան երկրների դեսպանները Վաշինգթոնում կքննարկեն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունը «կեղտոտ երկրների» մասին, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»` վկայակոչելով Foreign Policy-ին եւ Աֆրիկյան միության դիվանագիտական ներկայացուցիչ Արիկարնա Չիխոմբորի Կուաոյին:
Սկանդալը սկսվեց այն բանից հետո, երբ լրատվամիջոցները հաղորդեցին, որ սենատորների հետ ներգաղթի մասին հանդիպման ժամանակ Թրամփը երրորդ աշխարհի երկրներին «կեղտոտ» է անվանել (shithole՝ «գարշահոտ անցք»): Մասնավորապես, նա նշել է մի շարք աֆրիկյան երկրներին, Հաիթիին, Սալվադորին:
Ըստ անանուն աֆրիկյան դիվանագետների՝ ԱՄՆ նախագահի խոսքերը կարող են դժվարացնել Աֆրիկայի հետ հարաբերությունները բարելավելու պետդեպարտամենտի ջանքերը, հատկապես տարածաշրջանում Չինաստանի աճող ազդեցության ֆոնին:
Մասնավորապես, միջադեպը կարող է ազդել պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի Անգոլա եւ Քենիա հնարավոր ուղեւորությանը: ԱՄՆ դիվանագիտական վարչության աղբյուրները թերթին հայտնել են, որ այցը նախատեսվում է փետրվարի սկզբին, սակայն դեռ չի համաձայնեցվել:
Չիխոմբորի Կուաոն թերթին ասել է, ոչ Թրամփի խոսքերը «վիրավորական եւ ծայրահեղ հիասթափություն առաջացնող են»:
«Դրանք միայն ամրապնդում են այն զգացողությունը, որ մենք ոչ մի արժեք չունենք, որ մենք երկար ժամանակ ընկալվում ենք որպես պարտական անձ: Երբ ենք մենք՝ աֆրիկացիներս ի վերջո ասելու, որ արդեն բավական է»:

Послы африканских стран в Вашингтоне проведут встречу, чтобы обсудить заявление президента США Дональда Трампа о «странах-гадюшниках», передает РИА Новости со ссылкой на издание Foreign Policy и диппредставителя Африканского союза Арикарну Чихомбори-Куао.
Скандал разразился после того, как СМИ сообщили, что на совещании по иммиграции с сенаторами Трамп назвал страны третьего мира «гадюшником» (shithole, вариант перевода — «вонючая дыра»). В частности, он якобы упомянул Гаити, Сальвадор, ряд африканских государств.
Ожидается, что встреча в Вашингтоне пройдет на следующей неделе. Представители стран Африканского союза в Нью-Йорке уже провели экстренные консультации о возможных мерах в ответ на заявление Трампа.
По словам неназванных африканских дипломатов, слова американского президента могут затруднить усилия госдепартамента по налаживанию отношений с Африкой, особенно на фоне растущего влияния Китая в регионе. В частности, инцидент может отразиться на возможной поездке госсекретаря Рекса Тиллерсона в Анголу и Кению. Источники в дипломатическом ведомстве США заявили газете, что визит намечается на начало февраля, но пока не согласован.
Чихомбори-Куао заявила газете, что считает слова Трампа «оскорбительными и вызывающими крайнее разочарование». «Они просто укрепляют ощущение, что мы ничего не значим. Что мы на протяжение долгого времени последовательно воспринимаемся как должное. Когда же мы, африканцы, поднимемся и и скажем, что с нас довольно?»
Ранее Африканский союз выразил обеспокоенность в связи со словами президента Трампа о «странах-гадюшниках». В организации посчитали, что подобные заявления «бьют по общемировым ценностям».