Վերածնվող  Ռուսաստանն ամենամեծ սպառնալիքն է մայրցամաքի վրա: Ելույթ ունենալոով ՆԱՏՕ-ի ռազմական կոմիտեի հավաքին՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ ԶՈՒ շտաբերի ղեկավարների միավորված կոմիտեի ղեկավար, գեներալ Ջոզեֆ Դանֆորդը, փոխանցում է «Գոլոս Ամերիկի»-ն։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանն արդիականացրել է իր զինված ուժերի բազմաթիվ ոլորտներ, այդ թվում` միջուկային ներուժն է վերակառուցել ու ռազմածովային ներուժն արդիականացրել, ռադիոէլեկտրոնային պայքարի եւ կիբերտիրույթում պատերազմների վարման նոր միջոցներ մշակել, ինչպես նաեւ հակատիեզերական պաշտպանության միջոցներ տեղակայել։ «Սրա հետ մեկտեղ  Ռուսաստանը կօգտագործի իր ներուժը։ Նայե՛ք նրան  պահվածքին, ապա շրջվե՛ք եւ նայե՛ք Վրաստանին եւ Ուկրաինային»,-ընդգծել  է նա: Նրա կարծիքով՝ վերածնվող Ռուսաստանն ամենամեծ սպառնալիքն է մայրցամաքում, եւ դաշինքը կընձեռնի համապատասխան միջոոցներ արեւելյան հարեւանի զսպման համար:
«Պետություններն իրավունք ունեն պաշտպանվելու եւ ուրիշների հարձակումներին չենթարկվելու»,-ասել է Դանֆորդը: Սա ճիշտ է նաեւ այն ժամանակ, երբ նրանք երկրի տարածք են մտնում ռազմական համազգեստով, եւ երբ հարձակումն «ոչ ավանդական, տեղեկատվական եւ կիբերտիրույթում գործողությունների, տնտեսական հարկադրանքի եւ քաղաքական ազդեցության համադրություն է»:
«Այս դեպքում դա նաեւ ինքնիշխանության խախտում է»,-նշել է է ԱՄՆ ԶՈՒ շտաբերի ղեկավարների միավորված կոմիտեի ղեկավարը:

Возрождающаяся Россия является величайшей угрозой на континенте. Об этом заявил шлава Объединенного комитета начальников штабов вооруженных сил США генерал Джозеф Данфорд, выступая на совещании Военного комитета НАТО, передает «Голос Америки».
По его словам, Россия модернизировала многие сферы своих вооруженных сил, включая перестройку и модернизацию ядерного потенциала, модернизацию военно-морского потенциала, разработку новых средств ведения войны в киберпространстве и радиоэлектронной борьбы, а также развертывание средств противокосмической обороны. При этом Россия будет использовать свой потенциал, отметил генерал. «Посмотрите на их поведение, обернитесь и посмотрите на Грузию и Украину», – сказал он. На его взгляд, возрождающаяся Россия является величайшей угрозой на континенте, и альянс размещает соответствующие средства для сдерживания восточного соседа.
Государства имеют право защищать себя и не подвергаться атакам других, заявил Данфорд. Это верно и тогда, когда они вступают на территорию страны в военной форме, и когда атака «представляет собой комбинацию нетрадиционных операций, информационных операций, действий в киберпространстве, экономического принуждения и политического влияния».
«В этом случае это также нарушение суверенитета», – заявил глава Объединенного комитета начальников штабов.