Եվրահանձնաժողովը Գերմանիայից եւ Եվրամիության անդամ մի շարք երկրներից պահանջել է մինչեւ փետրվարի 5-ը օդի ախտոտվածության բարձր մակարդակի դեմ պայքարի արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկել։ Եթե չձեռնարկվեն այնպիսի քայլեր, որոնք անհապաղ կբերեն օդում պարունակվող վնասակար նյութերի նվազմանը մինիչեւ թույլատրելի մակարդակ, Բրյուսելը դատական հայց կներկայացնի Եվրոպական միության դատարան։ Այս մասին հունվարի 30-ին հայտարարել է էկոլոգիայի եւ ձկնորսության հարցերով հանձնակատար Կարմենու Վելլան, փոխանցում է DW-ն։
Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Իսպանիայի, Իտալիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Ռումինիայի, Հունգարիայի, Չեխիայի եւ Սլովակիայի շրջակա միջավայրի նախարարների հետ ճգնաժամային հանդիպման ավարտին հանձնակատարը ոչ բավարար է անվանել այն միջոցները, որոնք այս երկրները նախատեսում են ընդունել օդի ախտոտվածության դեմ։ Նա պարզաբանել է, որ այդ պլանները դեռ կստուգվեն։
Ավելի վաղ Եվրահանձնաժողովը տուգանքների գործընթաց էր սկսել ինը երկրների դեմ՝ նրանց մեղադրելով օդում վնասակար նյութերի մակարդակի հարցով ԵՄ օրենսդրության խախտման մեջ։ Այս գործընթացի երրորդ փուլը ԵՄ դատարան հայց ներկայացնելն է։ Դա տեղի է ունենում, եթե նախազգուշացումից հետո պահանջներն անկատար են մնում։

Еврокомиссия потребовала от Германии и ряда других стран ЕС до 5 февраля принять эффективные меры борьбы против высокого уровня загрязнения воздуха. Если не будут предприняты шаги, которые «без промедления» приведут к уменьшению содержания вредных веществ в воздухе до допустимого уровня, Брюссель обратится с иском в суд Евросоюза, заявила комиссар ЕС по вопросам экологии и рыбной ловли Кармену Велла во вторник, 30 января, передает DW.
По окончании кризисной встречи с министрами окружающей среды Германии, Франции, Испании, Италии, Великобритании, Румынии, Венгрии, Чехии и Словакии еврокомиссар назвала недостаточными меры, которые эти страны планируют принять против загрязнения воздуха. Она пояснила, что эти планы будут еще проверены.
Ранее Еврокомиссия начала штрафную процедуру в отношении девяти государств, обвинив их в нарушении законодательства ЕС в связи с превышением уровня вредных веществ в воздухе. Третьим этапом этой процедуры является подача иска в суд ЕС. Это происходит, если после предупреждений Брюсселя его требования остаются невыполненными.
По данным Брюсселя, каждый год в Евросоюзе из-за последствий загрязнения воздуха умирают 400 тысяч человек.