Բրիտանիայի՝ ԵՄ-ից դուրս գալու հարցերով (Brexit) Եվրոպական խորհրդարանի ներկայացուցիչ Գի Վերհոֆսթադտը BBC- ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ ԵՄ իշխանությունները չեն ընդունում ֆինանսական եւ առեւտրային արտոնությունների պահպանման գաղափարը, երբ զուգահեռաբար սահմանափակվում է Միացյալ Թագավորության տարածքում ԵՄ քաղաքացիների ազատ տեղաշարժման իրավունքը, փոխանցում է «Կոմերսանտ»-ը:
«Մեզ համար դա անընդունելի է: Մենք նույնիսկ չենք ուզում խոսել այդ մասին»,- ասել է Վերհոֆսթադտը:
Ըստ քաղաքական գործչի՝ համապատասխան պայմանը պետք է ամրագրվի անցումային շրջանի կանոնները կարգավորող «ճանապարհային քարտեզի» վրա, որը պետք է տեւի Բրիտանիայի՝ ԵՄ-ից պաշտոնապես դուրս գալու օրից՝ 2019 թվականի մարտի 29-ից, մինչեւ 2020 թվականի դեկտեմբերի 30-ը: Ընդ որում, հարցին, թե ինչ կլինի, եթե անցումային ժամանակաշրջանի պայմանները չհաջողվի համաձայնեցնել, Եվրոպական խորհրդարանի ներկայացուցիչը պարզապես պատասխանեց. «Եթե անցումային ժամանակաշրջան չլինի, ապա Մեծ Բրիտանիան դուրս կգա ԵՄ-ից հաջորդ տարվա մարտի 29-ին»:

Представитель Европейского парламента по делам выхода Великобритании из Евросоюза (Brexit) Ги Верхофстадт заявил в интервью ВВС, что власти ЕС не приемлют идею о сохранении финансовых и торговых преференций при одновременном ограничении свободы передвижения граждан ЕС на территорию Соединенного Королевства, передает Коммерсант.ру.
«Для нас это неприемлемо,— заявил господин Верхофстадт.— Мы даже не хотим говорить об этом».
По словам политика, соответствующее условие должно быть закреплено в «дорожной карте», регламентирующей правила переходного периода, который должен продлиться с момента официального выхода Великобритании из ЕС,— 29 марта 2019 года до 31 декабря 2020 года. При этом на вопрос, что будет, если условия переходного периода согласовать не удастся, представитель Европарламента ответил просто: «Если не будет переходного периода, то тогда Великобритания автоматически выйдет из ЕС 29 марта следующего года».