Նույնասեռականների հետ աշխատելու քահանայական փորձը ցույց է տալիս, որ եկեղեցին օգնում է նրանց վերադառնալ ավանդական կողմնորոշմանը, ասել է Մոսկվայի Պատրիարքարանի Արտաքին եկեղեցական հարաբերությունների վարչության նախագահ Վոլոկոլամսկի Իլարիոնը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Նույնասեռականների հետ աշխատելու քահանայական փորձը ցույց է տալիս, որ շատ դեպքերում մարդը կարող է ամբողջությամբ ազատվել կամ այնպես կառուցել իր կյանքը, որպեսզի դա չխանգարի իրեն լիարժեք ընտանիքի մարդ լինել»,- ասել է միտրոպոլիտ Իլարիոնը:
Պատասխանելով նրանց, ովքեր խոսում են Եկեղեցու այս դիրքորոշման հակագիտականության մասին՝ արքեպիսկոպոսը հիշեցրել է գիտնականների ուսումնասիրությունների մասին, որոնք ցույց են տալիս, որ սեռական կողմնորոշումը բնածին չէ, այլ ձեւավորվում է մանկության եւ պատանեկության ընթացքում տարբեր գործոնների ազդեցության տակ:
Ռուս ուղղափառ եկեղեցու ներկայացուցիչը (ՌՈՒԵ) նաեւ կտրականապես դեմ է արտահայտվել տրանսգենդերների կողմից երեխաների որդեգրմանը:

Пастырский опыт работы с геями показывает, что воцерковление помогает им вернуться к традиционной ориентации, сообщил председатель Отдела внешних церковных связей Московского патриархата митрополит Волоколамский Иларион, сообщает РИА Новости.
«Пастырский опыт работы с людьми, имеющими гомосексуальную ориентацию, показывает, что в очень многих случаях человек может либо полностью избавиться от этого, либо так построить свою жизнь, чтобы это не мешало ему быть полноценным семьянином», — сказал митрополит Иларион.
Отвечая тем, кто говорит об антинаучности такой позиции Церкви, архипастырь напомнил об исследованиях ученых, которые показывают, что сексуальная ориентация не является врожденной, а складывается в раннем детстве и юности под воздействием разного рода факторов.
Представитель Русской православной церкви (РПЦ) также высказался категорически против усыновления детей трансгендерами, однополыми парами и лицами нетрадиционной сексуальной ориентации.