Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի եւ եվրոպական հարցերի նախարար Ժան Ասելբորնին:
Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ ուրախ է Հայաստանում կրկին հյուրընկալելու նախարար Ժան Ասելբորնին՝ մի մարդու, ում ջերմ վերաբերմունքը Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի հանդեպ, ինչպես նաեւ անաչառ եւ սկզբունքային դիրքորոշումը Հայաստանին հուզող հարցերի շուրջ, թույլ են տալիս նրան համարել Հայաստանի բարեկամը: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը խորապես շահագրգռված է Լյուքսեմբուրգի հետ ամրապնդելու եւ զարգացնելու հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում: Նախագահի համոզմամբ՝ Հայաստանի եւ Լյուքսեմբուրգի միջեւ հարաբերությունների զարգացման բավականաչափ ներուժ կա, որը բացահայտելու համար անհրաժեշտ է ակտիվացնել քաղաքական երկխոսությունը, զարգացնել օրենսդիր մարմինների միջեւ համագործակցությունը եւ ընդլայնել իրավապայմանագրային դաշտը:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ հայ-լյուքսեմբուրգյան հարաբերությունների ամրապնդմանը, անկասկած, կնպաստի ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որը կարեւոր է փոխգործակցության զարգացման եւ Հայաստանում բարեփոխումների իրականացման տեսանկյունից։
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին: Հանրապետության Նախագահը հույս է հայտնել, որ բարեկամ Լյուքսեմբուրգը բարձր մակարդակով ներկայություն կապահովի այս տարվա աշնանը Հայաստանում կայանալիք խոշորագույն իրադարձությանը՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին:
Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի եւ եվրոպական հարցերի նախարարը շնորհակալություն է հայտնել միջոցառմանը մասնակցության հրավերի համար եւ հաջողություններ մաղթել Հայաստանին ինչպես այս, այնպես էլ երկրի համար կարեւոր մյուս երկու պետական միջոցառումների՝ Հայաստանի Հանրապետության եւ մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին ու Երեւանի հիմնադրման 2800-ամյակին նվիրված միջոցառումների անցկացմանը:
Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել ԼՂ հիմնահարցի վերաբերյալ բարեկամ Լյուքսեմբուրգի անկողմնակալ դիրքորոշումը եւ սատարումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին ու մոտեցումներին, որը համահունչ է նաեւ ԵՄ ընդհանուր դիրքորոշմանը:
Սերժ Սարգսյանը մեծապես արժեւորել եւ երախտագիտություն է հայտնել Լյուքսեմբուրգին՝ երկրի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւի միաձայն ընդունման համար:
Հանրապետության Նախագահը եւ նախարար Ժան Ասելբորնը մտքեր են փոխանակել երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների ամրապնդման եւ փոխգործակցության զարգացման հնարավորությունների եւ հեռանկարի շուրջ:

Президент Армении Серж Саргсян пригласил министра иностранных и европейских дел Великого Герцогства Люксембург Жана Асельборна принять участие в саммите Франкофонии. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе главы государства.
Саргсян отметил, что рад вновь приветствовать главу МИД Люксембурга, теплое отношение которого к Армении и армянскому народу, а также беспристрастная и принципиальная позиция которого по волнующим армянскую общественность вопросам, позволяют считать его другом Армении.
Саргсян подчеркнул, что Армения глубоко заинтересована в укреплении и развитии отношений с Люксембургом во всех сферах. По словам президента, существует достаточный потенциал для развития отношений между двумя государствами, для выявления которого необходимо активизировать политический диалог, развить сотрудничество между законодательными органами и расширить договорно-правовую базу.
Собеседники сошлись во мнении, что укреплению армяно-люксембургских отношений, несомненно, поспособствует подписанное 24 ноября в Брюсселе Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС, которое важно с точки зрения развития сотрудничества и реализации реформ в Армении.
В ходе встречи стороны обратились также к саммиту Международной организации Франкофонии, который пройдет в Ереване осенью. Президент Армении выразил надежду, что дружественный Люксембург обеспечит присутствие должностных лиц на высшем уровне в крупнейшем событии этого года в Армении – саммите Франкофонии.
Глава МИД Люксембурга выразил благодарность за приглашение принять участие в саммите и пожелал удачи в проведении как данного мероприятия, так и других, в частности, празднования 100-летия Республики Армении, майских сражений и 2800-летия со дня основания Еревана.
Серж Саргсян высоко оценил беспристрастную позицию дружественного Люксембурга в вопросе карабахского урегулирования, а также поддержку усилий и подходов сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которая также соответствует общей позиции Евросоюза по данному вопросу.
Президент высоко оценил и поблагодарил Люксембург за единогласное принятие парламентом страны резолюции, признающей Геноцид армян в Османской империи в 1915 году.