Հյուսիսային Կորեան հայտարարել է «ամբողջական ապամիջուկայնացմանը» իր հանձնառության մասին եւ պայմաններ չի դնում։ Այս մասին հայտարարել է Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինը, փոխանցում է Reuters-ը։
Նրա խոսքով՝  ապամիջուկայնացման համաձայնագրի կնքումը, երկու Կորեաների եւ Միացյալ Նահանգների միջեւ խաղաղության հաստատումը եւ հարաբերությունների կարգավորումը չպետք է բարդ լինեն Սեուլի եւ Փհենյանի առաջնորդների, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ի եւ Հյուսիսային Կորեայի ղեկավարների առաջիկա հանդիպումների ժամանակ։
«Ես չեմ կարծում, թե ապամիջուկայնացումը տարբեր նշանակություն ունի Հարավային եւ Հյուսիսային Կորեաների համար։ Խոսքը Հյուսիսային Կորեայի նկատմամբ վարվող թշնամական քաղաքականությանը վերջ դնելու մասին է, որի համար անհրաժեշտ է անվտանգության երաշխիք»,-նշել է նա։

Северная Корея заявила о своей приверженности «полной денуклеаризации»  и не  выставляет  условий. Об этом заявил  президент Южной Кореи Мун Джэин, передает Reuters
По его словам,  достижение соглашений  о денуклеаризации, установлении мира и нормализации отношений между двумя Кореями и Соединенными Штатами не должно быть сложным в ходе предстоящих встреч между лидерами Сеула и Пхеньяна, и руководителями США и Северной Кореи.
«Я не думаю, что денуклеаризация имеет разные значения для Южной и Северной Корей. Север демонстрирует волю для полной денуклеаризации. Они не выставляли каких-либо условий, которые неприемлемы для США, например, вывод американских войск из Южной Кореи. Все, о чем идет речь, это конец враждебной политики в отношении Северной Кореи, за которой следует гарантия безопасности», - отметил он.