Ռուսաստանը մտավախություն ունի, որ ԱՄՆ դեսպանատան տեղափոխումը Երուսաղեմ տարածաշրջանում կհանգեցնի լարվածության աճի։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարի պաշտոնակատար Դմիտրի Մեդվեդեւը. «Այո, այդպիսի մտավախություն մենք ունենք, այդ մասին մենք արդեն ասել ենք»,–ասել է նա։
Նշենք, որ ԱՄՆ դեսպանատան բացումը Երուսաղեմում կկայանա այսօր՝ մայիսի 14-ին։ Արարողությանը մասնակցելու համար Երուսաղեմ է ժամանել ԱՄՆ պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱՄՆ նախագահի դուստրն ու փեսան՝ Իվանկա Թրամփն ու Ջարեդ Քուշները։ Միաժամանակ, պաղեստինցիները բողոքի ակցիա են անցկացնում Իսրայելի հետ սահմանին։ Պաղեստինի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ արդեն 7 պաղեստինցիներ են զոհվել դրա հետեւանքով, շուրջ 500–ն էլ վիրավորվել են։

У России есть опасения, что перенос посольства США в Иерусалим приведет к росту напряженности в регионе. Об этом заявил исполняющий обязанности пресс-секретаря президента РФ Дмитрий Песков. «Да, такие опасения у нас имеются, мы об этом уже говорили», - сказал он журналистам.
Отметим, что открытие посольства США в Иерусалиме состоится  сегодня, 14 мая. Для участия в церемонии в Иерусалим прибыла делегация США, в составе которой дочь и зять президент США Иванка Трамп и Джаред Кушнер. Между тем,  палестинцы  проводят акцию протеста на границе с Израилем. По данным министерства здравоохранения Палестины уже погибли 7 палестинцев и ранены около 500.