Պաղեստինյան ազգային վարչակազմը ԱՄՆ դեսպանատան՝ Թել-Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխման կապակցությամբ հետ է կանչել իր դեսպաններին եվրոպական 4 երկրից՝ Ռումինիայից, Չեխիայից, Հունգարիայից եւ Ավստրիայից, հայտարարել է Պաղեստինի ԱԳՆ-ն, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Երուսաղեմում ԱՄՆ դեսպանատան բացման արարողությունը տեղի է ունեցել երկուշաբթի օրը, մեկ օր առաջ  Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի էր ունեցել մի քանի երկրների՝ Ռումինիայի, Չեխիայի, Հունգարիայի եւ Ավստրիայի դեսպանների ընդունելությունը:
Պաղեստինի ԱԳՆ-ն նշում է, որ դեսպանների գործողությունները միջազգային իրավունքի եւ ՄԱԿ-ի՝ Երուսաղեմի կարգավիճակի վերաբերյալ բանաձեւերի կոպիտ խախտում է համարում: Ընդ որում, Պաղեստինի արտաքին գործերի նախարարությունը շեշտում է, որ «բարձր է գնահատում Եվրամիության երկրների մեծ մասի դիրքորոշումը պաղեստինյան խնդրի վերաբերյալ»:
Հիշեցնենք, որ երեքշաբթի օրը Պաղեստինի ԱԳՆ-ն ի պատասխան ԱՄՆ դեսպանատան տեղափոխմանը Երուսաղեմ հետ էր կանչել իր հյուպատոսին Վաշինգտոնից:

Palestine has recalled its ambassadors from four European countries following the opening of the US Embassy from Tel Aviv to Jerusalem, RIA Novosti reported.
The Palestinian Authority Foreign Ministry recalled its ambassadors to Romania, the Czech Republic, Hungary and Austria for consultations following their participation at the opening of the US Embassy to Jerusalem on Monday.
According to the statement by Palestine, the ambassadors have violated the international law and UN resolutions on the status of Jerusalem.
Foreign Ministry expressed gratitude to EU position in this regard.
On Tuesday, the foreign ministry recalled its ambassador from Washington in response to the transfer of the US Embassy from Tel Aviv to Jerusalem.