Պաղեստինյան ազգային վարչակազմը ԱՄՆ դեսպանատան՝ Թել-Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխման կապակցությամբ հետ է կանչել իր դեսպաններին եվրոպական 4 երկրից՝ Ռումինիայից, Չեխիայից, Հունգարիայից եւ Ավստրիայից, հայտարարել է Պաղեստինի ԱԳՆ-ն, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Երուսաղեմում ԱՄՆ դեսպանատան բացման արարողությունը տեղի է ունեցել երկուշաբթի օրը, մեկ օր առաջ  Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի էր ունեցել մի քանի երկրների՝ Ռումինիայի, Չեխիայի, Հունգարիայի եւ Ավստրիայի դեսպանների ընդունելությունը:
Պաղեստինի ԱԳՆ-ն նշում է, որ դեսպանների գործողությունները միջազգային իրավունքի եւ ՄԱԿ-ի՝ Երուսաղեմի կարգավիճակի վերաբերյալ բանաձեւերի կոպիտ խախտում է համարում: Ընդ որում, Պաղեստինի արտաքին գործերի նախարարությունը շեշտում է, որ «բարձր է գնահատում Եվրամիության երկրների մեծ մասի դիրքորոշումը պաղեստինյան խնդրի վերաբերյալ»:
Հիշեցնենք, որ երեքշաբթի օրը Պաղեստինի ԱԳՆ-ն ի պատասխան ԱՄՆ դեսպանատան տեղափոխմանը Երուսաղեմ հետ էր կանչել իր հյուպատոսին Վաշինգտոնից:

Палестинская национальная администрация отозвала послов из четырех европейских стран в связи с переносом посольства США из Тель-Авива в Иерусалим, заявило министерство иностранных дел ПНА, передает РИА Новости
Церемония открытия посольства США в Иерусалиме состоялась в понедельник, днем ранее в МИД Израиля состоялся прием послов ряда стран.
«МИД ПНА отозвал своих послов в Румынии, Чехии, Венгрии и Австрии для консультаций из-за участия послов этих стран на приеме 13 мая в МИД Израиля по поводу открытия посольства США в Иерусалиме после его переноса из Тель-Авива и признания Иерусалима единой столицей Израиля», — говорится в заявлении внешнеполитического ведомства.
МИД отмечает, что считает действия послов грубым нарушением международного права и резолюций ООН по вопросу статуса Иерусалима.
При этом МИД ПНА подчеркивает, что «высоко ценит позицию большинства стран Европейского союза по палестинской проблеме».