Դուք ասացիք, որ ձեր որդին դիմել է եւ գնալու է ծառայելու Ղարաբաղում, բայց ձեր կառավարության շատ ներկայացուցիչներ բանակում չեն ծառայել: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 7-ին, ԱԺ հատուկ նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հարց ուղղեց «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Վարդան Բոստանջյանը:
Ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանը խոստովանեց, որ ինքն էլ ժամկետային զինծառայություն չի անցել. «1991 թվականի օրենքով ինձ պետությունն ուղղակի բանակ չի տարել եւ ասել է՝ գնա զբաղվի ուրիշ գործով: Նաեւ ասել է՝ եթե երկու ավագ եղբայրները ծառայել են բանակում, երրորդին չենք տանում: Կա երկու ռեժիմ. Մեկը, որ մարդը գնացել խնդիր է լուծել, որ բանակ չգնա, մյուսը, որ պետությունն ասել է՝ հարգելի քաղաքացի, այս իրավիճակում մենք ուզում ենք, որ դու ոչ թե գնաս բանակ, այլ զբաղվես ուրիշ գործով: Այսինքն սրանք տարբեր իրավիճակներ են:
Եթե պարզվի, որ կառավարության որեւէ անդամ օրենքի խախտմամբ խուսափել է բանակից կամ օրենքով նախատեսված որեւէ պարտավորությունից, ես ասում եմ, որ այդ անդամը տեղում կազատվի աշխատանքից»:

Вы сказали, что Ваш сын пойдет служить в Карабах, но многие представители Правительства не служили в армии. Об этом заявил на специальном заседании парламента Армении 7 июня депутат от блока «Царукян» Вардан Бостанджян, обращаясь к премьер-министру Армении Николу Пашиняну.
В ответ Пашинян признался в том, что и он в свое время не прошел службу в рядах ВС. «По закону 1991 года государство меня просто не послало в армию и сказало: займись другим делом. Было также сказано: если два старших брата отслужили, то третьего – не заберем. Существует два момента: первое – когда человек решил задачу того, чтобы не идти в армию, а второе – когда государство сказало, уважаемый гражданин, в этой ситуации мы хотим, чтоб ты не пошел в армию, а занялся иным делом. То есть это разные ситуации. Если выяснится, что какой-либо член кабинета министров уклонился от службы, нарушив закон, то он сразу же будет освобожден от занимаемой должности», - заверил Пашинян.