Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է, որ ամբողջությամբ աջակցում է Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ նախագահների միջեւ բանակցությունների գաղափարին, հայտնում է Bloomberg գործակալությունը:
«Ես, իհարկե, աջակցում եմ այդ գաղափարը: Ավելին՝ շատ եմ ցանկանում, որ 2 նախագահներն անցկացնեն տեւական բանակցություններ»,- ասել է Մերկելը:
Գերմանիայի կանցլերը ARD-ին հարցազրույց է տվելԿանադայում G7 գագաթնաժողովի ավարտից հետո, որի ընթացքում Թրամփը հայտարարել էր G8-ի ձեւաչափին վերադառնալու անհրաժեշտության մասին (այսինքն՝ Ռուսաստանի մասնակցությամբ): ԱՄՆ նախագահին աջակցել է Իտալիայի վարչապետ Ջուզեպե Կոնտեն, սակայն գագաթնաժողովի մնացյալ մասնակիցները այդ գաղափարին հոռետեսորեն են վերաբերվել: Այսպես, Մերկելը եւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել են, որ G8 Ռուսաստանի վերադարձի համար պետք է առաջընթաց տեսնել մինսկյան համաձայնագրերի կատարման գործում, իսկ Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն ասել է, որ G7-ը շահագրգռված չէ ձեւաչափի ընդլայնումով:

Канцлер ФРГ Ангела Меркель заявила, что полностью поддерживает идею переговоров между президентами России и США, сообщает РБК  со ссылкой на агентство Bloomberg.
«Я, конечно же, поддерживаю эту идею. Более того, я очень хочу, чтобы два президента провели продолжительные переговоры», — сказала Меркель.
Интервью ARD канцлер Германии дала после завершения саммита G7 в Канаде, в ходе которого Трамп заявил о необходимости возвращения к формату G8 (то есть с участием России). Американского президента поддержал премьер-министр Италии Джузеппе Конте, однако остальные участники саммита отнеслись к этой идее скептически. Так, Меркель и президент Франции Эмманюэль Макрон заявили, что для возвращения России в G8 необходимо увидеть прогресс в выполнении минских договоренностей, а премьер-министр Канады Джастин Трюдо сказал, что G7 не заинтересована в расширении формата.