Հայաստանում հեղափոխությունը դժվար կամ անգամ անհնար կլիներ իրականացնել, եթե չլինեին ժամանակակից տեխնոլոգիաները: Այս մասին 10-րդ BarCamp Yerevan 2018  (չ)համաժողովի ժամանակ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
Նա նշեց, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաների շնորհիվ հեղափոխությունը շատ արագ տեղի ունեցավ եւ խոսքն այստեղ ոչ միայն ուղիղ եթերների, այլեւ ցանցային հաղորդագրության միջոցով գործողությունների համակարգման մասին է. օրինակ՝ Telegram Messenger-ով նախօրոք համաձայնեցված ճանապարհներ փակելը:
«Իհարկե, պատմությունը չի ընդունում եթե «բառը», բայց եթե չլինեին տեղեկատվության փոխանցման ժամանակակից տարածման տեխնոլոգիաները, ինչպիսիք են ուղիղ եթերը, արագ ցանցային հաղորդագրությունը, Հայաստանում հեղափոխությունը դժվար կամ անգամ անհնար կլիներ իրականացնել: Անկասկած, տեխնոլոգիաների գրագետ օգտագործումը անփոխարինելի դեր խաղաց»,- նշեց Սամվել Մարտիրոսյանը:
Մասնագետը մասնակի համաձայնեց այն կարծիքի հետ, որ Հայաստանում հեղափոխությունը պայմանավորված էր նրանով, որ հայկական հասարակությունն այդ ժամանակ ՏՏ տեխնոլոգիաների կիրառման, ընկալման տեսանկյունից իշխանություններից մեկ քայլ առաջ էր գտնվում:
«Հայաստանում այդպես է, բայց կան երկրներ, օրինակ Չինաստանը, որտեղ պետությունը հսկայական ռեսուրսներ է օգտագործում ցանցերի վերահսկման համար: Հատուկ այդ նպատակոբ կիբեր ոստիկանություն է ստեղծում, ազգային անվտանգության ծառայությունները օգտագործում են այդ տեխնոլոգիաները: Աշխարհում պետությունները, ինչպես տեսնում ենք, գերժամանակակից տեխնոլոգիաներ են կիրառում, ինչի շնորհիվ այդ երկրներում հասարակությունը ավելի վերահսկելի է»,- նշեց փորձագետը:
Մեզ մոտ, ըստ նրա, ճիշտ հակառակն է: ՏՏ հանրությունը, նրա կարծիքով, մեծ դեր խաղաց հեղափոխությունում: Առանց ՏՏ մասնագտեների հեղափոխությունն այդքան արագ եւ համակարգված չէր լինի եւ իրադարձությունները բոլորովին այլ հունով կզարգանային: Բացի դրանից, ՏՏ մասնագետները ֆինանսապես անկախ են եւ ներգրավված չեն օլիգարխիկ բիզնեսում, ինչի շնորհիվ նրանց ոչ ոք չէր կարող արգելել փողոց դուրս գալ:
«Չեմ կարծում, որ Հայաստանի նախկին իշխանությունները ժամանակակից կյանքում տեխոնոլոգիաների դերի կարեւորությունը չէին հասկանում, պարզապես նրանք չէին սպասում, որ հեղափոխության իրականացման ժամանակ  ժամանակակից տեխնոլոգիաների նման զանգվածային եւ թիրախային կիրառում կլիներ եւ դրանք այդքան ծանրակշիռ ազդեցություն կունենային իրադարձությունների վրա»,- եզրափակեց մարտիրոսյանը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 16-17-ը Երեւանում՝ Ամերիկյան համալսարանում անցկացվում է թվով 10-րդ BarCamp Yerevan 2018 (չ)համաժողովը:

Революцию в Армении было бы сложно или даже невозможно осуществить, если бы не современные технологии. Такое мнение в беседе с корреспондентом Новости Армении NEWS.am выразил эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян на полях неконференции 10-ый BarCamp Yerevan 2018.
Он отметил что благодаря современным технологиям революция осуществилась очень быстро, и речь здесь идет не только о прямых эфирах, но и координации действий посредством сетевого сообщения: например, перекрытие дорог при заблаговременном согласовании через чаты Telegram Messenger.
«Конечно, история не терпит слова «если», но если бы не применение современных распространенных технологий передачи информации, таких как прямые эфиры, оперативное сетевое сообщение, революцию в Армении сложно было бы или даже невозможно было бы осуществить. Безусловно, грамотное использованные технологий сыграло незаменимую роль»,- отметил Самвел Мартиросян.
Специалист частично согласился с мнением, что революция в Армении была обусловлена тем, что армянское общество находилось в тот момент на шаг впереди властей по пониманию роли, восприятию, применению ИТ технологий, наконец приверженности к современным ИТ технологиям.
«В Армении это так, но есть страны, например, Китай, где государство использует огромные ресурсы для контроля сетей, специально для этого содержит киберполицию, службы национальной безопасности используют эти технологии. Государства в мире, как видим, применяют сверхсовременные технологии, благодаря чему общество в этих странах более контролируемо»,- отметил эксперт.
У нас, продолжил он, с точностью до наоборот. ИТ- сообщество, по его мнению, сыграло большую роль в революции, без ИТ-специалистов революция была бы не столь мобильной и оперативно координируемой, и события развивались бы в совершенно другом русле. Помимо этого, ИТ-специалисты финансово независимы и не вовлечены в олигархический бизнес, благодаря чему им никто не мог запретить выйти на улицы.
«Не думаю, что прежние власти Армении не понимали важность роли технологий в современной жизни, просто они не ожидали столь массового и целевого применения современных технологий в осуществлении революции и их столь весомого влияния на произошедшие события»,- подытожил Самвел Мартиросян.
Напомним, что в Ереване, в Американском университете Армении 16-17 июня проходит десятая по счету неконференция BarCamp Yerevan 2018.