ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Ջեյմս Մեթիսը շնորհակալություն է հայտնել Նորվեգիայի ղեկավարությանը թագավորության տարածքում ԱՄՆ ծովային հետեւակի կորպուսի մինչեւ 700 զինծառայողի տեղակայելու պատրաստակամության համար, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Պենտագոնի ղեկավարը, որը շաբաթ այցով Օսլոյում էր գտնվում, նաեւ հավելել է, որ աշնանը Նորվեգիայում սպասվող 35 հազար մարդու մասնակցությամբ «Միասնական եռաժանի-2018» խոշորամասշտաբ զորավարժություններին կցուցադրեն Հյուսիսատլանտյան դաշինքի միասնությունը:
«Ես գնահատում եմ Նորվեգիայի ճկուն մոտեցումը եւ սիրալիրությունը, որը պատրաստ է ռոտացիոն կարգով ընդունելու մինչեւ 700 ծովահետեւակայիններին՝ առաջիկա տարիներին ցուրտ կլիմայի պայմաններում պատրաստություն անցնող զինվորականների թվի ավելացման մեր ծրագրի շրջանակում»,- ասել է Մեթիսը:
Իր ամերիկացի գործընկերոջ հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Նորվեգիայի պաշտպանության նախարար Ֆրանկ Բակե-Ենսենն իր կողմից նշել է, որ սկանդինավյան երկիրը ձգտում է պաշտպանական ծախսերի համար տրամարել ՀՆԱ 2 տոկոսը, մինչդեռ հիմա այդ ցուցանիշը 1,6 տոկոսից ցածր է: Նա Մեթիսին հավաստիացրել է, որ Նորվեգիայի կառավարությունը երկրի զինված ուժերի զարգացման 2021-2024 թվականների նոր ծրագրում կենտրոնացած է այս խնդրի վրա, ինչպես նաեւ կշարունակի մեծացնել պաշտպանական բյուջեն: Միեւնույն ժամանակ, երկրի ղեկավարությունը ՆԱՏՕ-ի թիրախային ցուցանիշին հասնելու կոնկրետ ժամկետներ նախկինի պես չի նշում:

Министр обороны США Джеймс Мэттис поблагодарил руководство Норвегии за готовность разместить на территории королевства до 700 военнослужащих корпуса морской пехоты США, сообщает ТАСС.
Глава Пентагона, в субботу посетивший с визитом Осло, также добавил, что предстоящие в Норвегии осенью крупномасштабные учение «Единый трезубец-2018» с участием 35 тыс. человек, продемонстрируют единство Североатлантического альянса.
«Я ценю гибкий подход и радушие Норвегии, готовой принять на ротационной основе до 700 морских пехотинцев в рамках нашего плана увеличить число военных, проходящих подготовку в условиях холодного климата, в течение ближайших лет», - сказал Мэттис.
На совместной пресс-конференции со своим американским коллегой глава минобороны Норвегии Франк Бакке-Енсен со своей стороны отметил, что скандинавская страна стремится к тому, чтобы тратить на оборонные расходы 2% от своего ВВП, тогда как в настоящее время этот показатель меньше 1,6%. Он заверил Мэттиса в том, что норвежское правительство сосредоточится на этой задаче в новом плане развития вооруженных сил страны на 2021-2024 годы, а также продолжит увеличивать размеры оборонного бюджета. Вместе с тем, конкретных сроков достижения целевого показателя НАТО руководство страны по-прежнему не называет.