Եվրահանձնաժողովը մտագոհված է, որ Կիպրոսը, Մալթան ու Հունաստանը թողարկում են, այսպես կոչված, «ոսկյա անձնագրեր» Չինաստանից, ՌԴ–ից, ԽՍՀՄ նախկին հանրապետություններից անձանց համար։
Եվրահանձնաժողովը մտադիր է սեպտեմբերին ԵՄ երկրների կողմից քաղաքացիության տրամադրման նոր նորմեր հրապարակել։ Այս մասին ասել է արդարադատության հարցերով եվրոպական հանձնակատար Վերա Յուրովան, հայտնում է Spiegel–ը։
Նա կոչ է արել ԵՄ երկրներին զսպվածություն դրսեւորել երկրորդ երկրներից անձանց քաղաքացիություն տրամադրելու հարցում։
Հանձնակատարի խոսքով՝ վերջին տարիներին աճել է ԵՄ երկրների կողմից տրվող անձնագրերի թիվը, որոնք ստանում են երկրի տնտեսությունում ներդրման հիմքով կամ թանկարժեք անշարժ գույք գնելու արդյունքում։
«Մենք ոչ մի տրոյական ձի չենք ցանակնում Եվրամիությունում։ Որոշ երկրներ պետք է մեծ ջանքեր գործադրեն, որ քաղաքացիություն չտրամադրեն հանցագործներին, որոնք կարող են վնասել Եվրոպայի անվտանգությանը կամ փողերի լվացմամբ զբաղվել»,–ասել է Յուրովան։
Հիշեցնենք, որ 2013 թվականից Կիպրոսի քաղաքացիություն է տրամադրվել անձանց, որոնք նվազագույնը 2 մլն եվրո են ներդրել անշարժ գույքի դեպքում, 2,5 մլն եվրո պետական արժեթղթերում եւ կիպրական ընկերությունում։

The European Commission expressed concern that Cyprus, Malta and Greece issue many so-called “golden passports” to individuals from China, Russia and other former Soviet republics, DW reported.
The European Commission intends to issue new rules in September on the granting of citizenship by EU member states, said the European Commissioner for Justice Vera Jourova.
She urged the EU member states to a greater restraint in granting citizenship to third-country nationals.
The Commission was “extremely concerned” about the escalation of “golden passports” being offered, the Czech politician said.
According to her, in recent years, the number of passports of EU countries, obtained solely on the basis of investments in the economy of the country or as a result of the acquisition of expensive real estate, has increased.
“The granting of citizenship poses a serious security risk because it gives beneficiaries all the rights of EU citizens and allows them to move freely throughout the Union. The EU must not become a safe haven for criminals, corruption and dirty money,” she noted.
As reported earlier, the EU will toughen the entry procedure for third-country nationals. Deputies of the European Parliament approved the filling of a special electronic form for third-country nationals who do not need a visa to enter the EU.
Also, the European Parliament approved a new system of authorization and travel information for trips to the Schengen area.