Երեւանի քաղաքապետարանը մերժել է ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացրած իրազեկումը` Ազատություն հրապարակում հանրահավաք անցկացնելու վերաբերյալ:
«Հայոց համազգային շարժում» կուսակցության վարչության գործադիր քարտուղար Վ. Հայոցյանը հունվարի 31-ին Երեւանի քաղաքապետարան էր ներկայացրել իրազեկումներ 2011թ. փետրվարի 11-ին եւ 18-ին հանրահավաք եւ Ազատության հրապարակ-Մաշտոցի պողոտա-Ամիրյան փողոց-Հանրապետության հրապարակ-Նալբանդյան փողոց-Հ.Թումանյան փողոց-Ազատության հրապարակ երթուղով երթ անցկացնելու մասին։
Երեւանի քաղաքապետի լիազոր ներկայացուցչի փետրվարի 2-ի որոշումներով արգելվել է Ազատության հրապարակում հանրահավաքի անցկացումը` պատճառաբանելով, թե նշված եւ դրանց հաջորդող օրերին Ազատության հրապարակում անցկացվելու են այլ միջոցառումներ:
Երեւանի քաղաքապետի լիազոր ներկայացուցչի նույն որոշմամբ առաջարկվել է հանրահավաքն անցկացնել Մատենադարանի հարակից տարածքում` իրազեկման մեջ նշված օրը եւ ժամին, իսկ երթի վերաբերյալ իրազեկումն ընդունվել է ի գիտություն։
Ինչպես արդեն հայտնել է NEWS.am-ը, ՀԱԿ ներկայացուցիչը երեկ իրազեկումների քննարկման ժամանակ ապօրինի էր որակել քաղաքապետարանի գործողությունները եւ լքել էր քննարկումը:

Мэрия Еревана отклонила уведомление, представленное оппозиционным Армянским национальным конгрессом, о проведении митинга на Площади Свободы столицы.
Исполнительный секретарь Правления Армянского общенационального  движения Ваагн Айоцян 31 января представил в мэрию уведомления о проведении 18 февраля митинга и шествия по маршруту Площадь Свободы – проспект Маштоца – ул. Амиряна – Площадь Республики – ул. Налбандяна – ул. Туманяна – Площадь Свободы.
Решениями полномочного представителя мэра Еревана от 2 февраля проведение митинга на Площади Свободы было запрещено по причине того, что на указанный и последующие дни на Площади Свободы запланированы другие мероприятия.
Тем же решением полномочного представителя мэра Еревана было предложено провести митинг на территории, прилегающей к Матенадарану, в день и час, указанные в уведомлении, а уведомление о проведении шествия принято к сведению.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, представитель АНК в ходе обсуждения уведомлений 2 февраля назвал действия мэрии незаконными.