Սեպտեմբերի 28-ին Նյու Յորքում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց Իտալիայի խորհրդարանական պատվիրակության հետ՝ Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Մարթա Գրանդեի գլխավորությամբ:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նախարար Մնացականյանն ընդգծեց հայ-իտալական միջպետական հարաբերությունների բարձր մակարդակը: Նա համոզմունք հայտնեց, որ դարերի խորքից եկող հայ-իտալական բարեկամությունը, երկուստեք ջանքերով առավել կամրապնդվի եւ կխորանա:
Նախարար Մնացականյանը պատասխանելով Իտալիայի խորհրդարանականների մի շարք հարցերին` հանգամանալից անդրադարձավ Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին ներքաղաքական զարգացումներին, կառավարության ծրագրի արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններին, զարգացման օրակարգի եւ դրա շարժիչ ուժը հանդիսացող նորարարության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում իրականացվող քայլերին:
Զրուցակիցները մտքեր փոխնակեցին տարածաշրջանային ու միջազգային կարեւորություն ներկայացնող մի շարք հարցերի շուրջ։
Զոհրաբ Մնացականյանը իտալացի խորհրդարանականներին ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում Հայաստանի դիրքորոշումն ու մոտեցումները:

Армяно-итальянская дружба, которая исходит из глубин веков, будет укрепляться совместными усилиями. Важно подчеркнуть высокий уровень армяно-итальянских межгосударственных отношений, сообщили Новости-Армении-NEWS.am в пресс-службе МИД Армении.
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 28 сентября в Нью-Йорке встретился с парламентской делегацией Италии во главе с председателем постоянного комитета по иностранным делам палаты депутатов Мартой Гранде.
Мнацаканян, отвечая на ряд вопросов итальянских парламентариев, представил недавние внутриполитические события в Армении, а также внешнеполитические приоритеты правительства.
Собеседники обменялись мнениями по ряду региональных и международных вопросов.
Глава МИД Армении представил итальянским парламентариям позицию и подходы Армении в мирном урегулировании карабахской проблемы.