Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների ժամկետը ամենակարևոր հարցը չէ օրակարգում: Այս մասին ասվում է ՀՅԴ տարածած հայտարարության մեջ՝ NEWS.am-ին հայտնում են ՀՅԴ հանրային կապերի գրասենյակից։
«Առավել կարևոր է ընտրությունների անցկացման որակը և դրա համար քաղաքական և բարոյահոգեբանական մթնոլորտի ձևավորումը, իրավական և կազմակերպական նախադրյալների ստեղծումը: Օր առաջ քվեակություն կազմակերպելու ցանկությունը վտանգում է մրցակցային ընտրությունների կազմակերպումը և նպաստավոր պայմաններ է ստեղծում իշխող քաղաքական ուժի համար: Համախոհությամբ, հստակ Ճանապարհային քարտեզով արտահերթ ընտրությունների անցկացման օրակարգը, հակահեղափոխության վտանգի պատրվակով վիժեցնելու և չհիմնավորված փաստարկներով հապշտապ անցկացնելու փորձը անընդունելի նկատելով՝ խորապես համոզված ենք, որ պարտադրանքով և սպառնալիքներով տեղի ունեցող քաղաքական գործընթացները երկիրը չեն կարող տանել ճիշտ ճանապարհով։
Ազգային ժողովի և պատգամավորի՝ սահմանադրությամբ երաշխավորված անձեռնմխելիության փաստացի վերացմանն ուղղված բռնությունը կամ բռնություն գործելու սպառնալիքը միտված են խաթարելու ընտրությունների կազմակերպման բնական ընթացքը: Ուստի գործադիր իշխանությունը˒ այդ թվում՝ իրավապահ մարմինները ոչ միայն պարտավոր են բացահայտել և վերացնել նման երևույթները, այլ նաև քրեական պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին:
Համոզված ենք, որ իրավիճակը սրելու˒ պայմանավորվածությունները խախտելու և դավադրությունների կեղծ մեղադրանքները հասարակության ուշադրությունը ընտրությունների համար ազատ և մրցակցային պայմաններ ապահովելու հրամայականից շեղելու փորձեր են: Ստիպված ենք արձանագրել˒ որ գործ ունեք ուղղակի ժողովրդավարության անվան տակ Հայաստանում քաղաքական մենիշխանություն հաստատելու նորօրյա փորձի հետ։ Վերադարձն անցյալին բացառված է˒ բայց որպեսզի ներկան և ապագան լինեն երաշխավորված՝ անհրաժեշտ է չկրկնել նախկին սխալները։ Համոզված ենք˒ երկխոսության հնարավորություն դեռ կա և քաղաքական ուժերի համախոհությամբ կարելի է գտնել իրավիճակի հանգուցալուծման ճիշտ ճանապարհը»,–ասվում է ՀՅԴ հայտարարության մեջ։

Сроки проведения внеочередных парламентских выборов – не самый важный вопрос. Об этом говорится в заявлении АРФД.
Как отмечается в заявлении, куда важнее качество выборов и формирование соответствующей политической и морально-психологической атмосферы, создание правовых и организационных предпосылок. «Желание провести выборы как можно раньше ставит под угрозу вопрос организации конкурентных выборов и создает благоприятные условия для правящей политической силы», - подчеркивается в заявлении.
По мнению авторов документа, попытка помешать процессу под угрозой контрреволюции, проведение поспешных выборов на базе необоснованных доводов неприемлемы. «Глубоко убеждены, что проводимые под угрозами и принуждением политические процессы не могут быть правильным путем», - отмечается в заявлении. Его авторы отмечают, что угрозы насилия, направленные на фактическую отмену неприкосновенности депутатов, гарантированной Конституцией, нацелены на провал естественного процесса выборов.
«Потому исполнительная власть, в том числе правоохранительные органы, не только обязаны выявить и исключить подобные явления, но и привлечь к уголовной ответственности виновных», - отмечают авторы заявления. Они уверены, что фальшивые заявления о нарушении договоренностей и заговорах нацелены на то, чтобы отвлечь общество от обеспечения условий для проведения свободных и конкурентных выборов. «Вынуждены констатировать, что имеем дело с попыткой установления политического единовластия под именем демократии. Возврат к прошлому исключен, но дабы настоящее и будущее были гарантированы, необходимо не повторять прошлые ошибки. Убеждены: возможность для диалога еще есть и если политические силы проявят мудрость, можно найти правильный путь для выхода из ситуации», - отмечается в зявлении.