Սաուդյան պաշտոնյան հաստատում է, որ լրագրող Ջամալ Հաշկաջին չի այցելել Ստամբուլում երկրի հյուպատոսություն՝ չնայած Թուրքիայից տեղեկատվությանը, թե նա կորել է այն բանից հետո, երբ մտել է հյուպատոսություն։
«Նա հյուպատոսությունում չէ եւ կալանավորված չէ»,- Reuters-ին ասել է Սաուդյան Արաբիայի պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Ինչպես տեղեկացվում էր նախկինում, The Washington Post-ի մեկնաբան Ջամալ Հաշկաջիի հետ չի հաջողվել կապ հաստատել այն բանից հետո, երբ նա մտել է Ստամբուլում Սաուդյան Արաբիայի հյուպատոսություն։
Սաուդյան ծագումով լրագրողը, ով հայտնի էր Էր Ռիադի այժմյան քաղաքականության մասին քննադատություններով, 2017-ին լքել էր հայրենիքը եւ հաստատվել ԱՄՆ-ում։ Ստամբուլում դիվանագիտական ներկայացուցչություն նա մտել է հոկտեմբերի 2-ին, ժամը 13։00՝ փաստաթղթեր ձեւակերպելու համար, ընդ որում՝ անձամբ ներկայանալ նրան հեռախոսով խնդրել են հյուպատոսության աշխատակիցները։ Նա եղել է իր հարսնացուի հետ, ում ներս չեն թողել։ Վերջինիս խոսքերով՝ Ջամալը պետք է վերցներ փաստաթղթերն ու դուրս գար։ Սակայն 5 ժամ հետո հարսնացուին ասել են, թե լրագրողն արդեն գնացել է։

Саудовский чиновник утверждает, что саудовский журналист Джамаль Хашкаджи не посещал генконсульство страны в Стамбуле, несмотря на сообщение из Турции о том, что он пропал после того, как вошел в консульство.
«Он не находится в консульстве и не задержан», - сказал агентству Reuters официальный представитель Саудовской Аравии.
Как сообщалось ранее, обозреватель американской газеты The Washington Post Джамаль Хашкаджи не выходит на связь после посещения генконсульства Саудовской Аравии в Стамбуле. Журналист саудовского происхождения, известный критическими высказываниями о нынешней политике Эр-Рияда, в 2017 году покинул родину и поселился в США. К диппредставительству в Стамбуле он приехал около 13:00 2 октября для оформления документов, причем прибыть лично его ранее по телефону попросили сотрудники консульства. Он был в сопровождении своей невесты, которую, однако, не пустили внутрь здания. По ее словам Хашкаджи должен был забрать документы и выйти из консульства.. При этом спустя пять часов в консульстве невесте журналиста сказали, что он уже ушел.