Վրաստանում ներդրվում է էլեկտրոնային ռեզիդենտի գործառույթը, որը 34 երկրների քաղաքացիներին թույլ կտա գրանցել իրենց ընկերությունը եւ բանկային հաշիվ բացել Վրաստանում՝ գտնվելով նրա սահմաններից դուրս։ «Նովոստի-Գրուզիա»-ն տեղեկացնում է, որ այս մասին հայտնել է Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն։
«Այսօր մենք պաշտոնապես հայտարարում ենք մի նախաձեռնության մասին, որը հեղափոխական նշանակություն ունի։ Չեմ ուզում բարձրագոչ գնահատականներ տալ, բայց դա այդպես է։ Մենք ներդնում ենք էլեկտրոնային ռեզիդենտի գործառույթը, որը 34 երկրների քաղաքացիներին թույլ կտա գրանցել իրենց ընկերությունը եւ բանկային հաշիվ բացել մեր երկրում՝ չգալով Վրաստան, եւ օգտվել գործող հարկային արտոնյալ ծրագրերից»,- ասել է Բախտաձեն։
Վարչապետը չի հստակեցրել, թե որոնք են այդ երկրները, բայց նշել է, որ Վրաստանը այս կերպ բիզնես ձեւակերպելու հնարավորություն կտա բոլոր զարգացած երկրներին։
Համապատասխան փոփոխությունները մոտակա ժամանակներս կուղարկվեն տնտեսական բոլոր հաստատություններ եւ խորհրդարան։
Բախտաձեն հույս է հայտնել, որ էլեկտրոնային ռեզիդենտի գործառույթը կգործարկվի արդեն 2019թ․ հունվարի 1-ից։

В Грузии внедряется практика электронного резидента, которая позволит гражданам 34-х стран зарегистрировать свою компанию и открыть банковский счет в Грузии, находясь за границей. Об этом сообщил премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе, передает Новости-Грузия.
«Сегодня мы официально заявляем об инициативе, которая является изменением революционного значения. Я не хочу делать высокопарные оценки, но это так. Мы вводим практику электронного резидента, которая даст гражданам 34-х стран возможность осуществить регистрацию своих компаний и банковских счетов у нас в стране, не приезжая в Грузию, и пользоваться существующими льготными налоговыми режимами», — сказал Бахтадзе.
Премьер не уточнил, какие именно это страны, но отметил, что Грузия разрешит подобное оформление бизнеса гражданам практически всех экономически развитых государств.
Соответствующие изменения в ближайшее время будут направлены всем экономическим ведомствам и в парламент.
Премьер выразил надежду на то, что практика электронного резидента будет введена уже с 1 января 2019 года.