Ավելի քան հազար լիտվացիներ շաբաթ օրը եկել են գերեզմանոց, որպեսզի հրաժեշտ տան Ադոլֆաս Ռամանաուսկաս-Վանագասին, ում մարմինն այս տարի է գտնվել՝ տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել է բալթյան հանրապետության ողջ ղեկավարությունը։
Ռամանաուսկաս-Վանագասը թաղվել է հատուկ տեղում, որը նախատեսված է պետական ղեկավարների հուղարկավորման համար։ Այստեղ է նաեւ Լիտվայի նախկին նախագահ Ալգիրդաս Բրազաուսկասի գերեզմանը։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ Մոսկվան վրդովված է ընթացիկ տարին «Անտառային եղբայրներ» ազգայնական կազմակերպության ղեկավարի հիշատակի տարի հայտարարելու Լիտվայի իշխանությունների որոշումից։
Ռամանաուսկաս-Վանագասը պարտիզանական ջոկատը գլխավորել է1949 թվականին եւ ստորագրել է Ազատության համար պայքարի լիտվական շարժման հռչակագիրը։ Լիտվայի անկախության համար պայքարը խորհրդային իշխանությունների դեմ երկարաձգվել է 1944-1953թթ։
Վանագասը 1956թ․ կալանավորվել է, իսկ հաջորդ տարի՝ մահապատժի ենթարկվել։ Լիտվայի Սեյմը 2018թ․ հայտարարել է Ադոլֆաս Ռամանաուսկաս-Վանագասի տարի, քանի որ հաջորդ տարի լրանում է նրա ծննդյան 100 ամյակը։

Более тысячи литовцев прибыли в субботу на кладбище, чтобы проститься с Раманаускасом-Ванагасом, останки которого были обнаружены в этом году, передает РИА Новости.
В торжественной церемонии приняло участие все руководство балтийской республики.
Раманаускас-Ванагас захоронен в специальном месте, предназначенном для захоронения государственных руководителей. Здесь же находится могила бывшего президента Литвы Альгирдаса Бразаускаса. Ранее официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила, что Москва возмущена решением властей Литвы объявить нынешний год «годом памяти одного из главарей националистического формирования «Лесные братья», действовавшей в послевоенные годы».
Раманаускас-Ванагас руководил Дзукийскими партизанами, в 1949 году с другими командующими он подписал Декларацию литовского движения по борьбе за свободу. Вооруженная борьба за восстановление независимости Литвы с советской властью длилась с 1944 по 1953 годы.
Ванагас был задержан в 1956 году, на следующий год он был казнен. В этом году в Вильнюсе были найдены останки Ванагаса, осенью состоится торжественная церемония перезахоронения литовского героя. Сейм Литвы объявил 2018-й год годом Адольфаса Раманаускаса-Ванагаса, так как в следующем году исполнится сто лет со дня его рождения.