Թուրքիայի նախագահի խորհրդական Յասին Աքթայը հայտարարել է, որ Սաուդյան Արաբիայից հայտնի լրագրող Ջամալ Հաշքաջին սպանվել է Ստամբուլում Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր հյուպատոսությունում, հաղորդում է Reuters-ը:
Նրա խոսքով, Թուրքիայի իշխանությունները կարծում են, որ «Սաուդյան Արաբիայի» 15 քաղաքացիներից կազմված խումբն «ամենաշատն է ներգրավված» այս խնդրում եւ հավելել, որ տեսախցիկներում տեսանյութերի բացակայության մասին Սաուդյան Արաբիայի պաշտոնյաների հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը:
Ավելի վաղ գործակալությունը, հղում անելով թուրքական ոստիկանության աղբյուրներին, նշել էր, որ Հաշքաջին կանխամտածված սպանվել է հյուպատոսությունում, որից հետո նրա մարմինը դուրս են բերել շենքից:
Ոստիկանությունը հաստատել է, որ հոկտեմբերի 2-ին երկու չվերթով Ստամբուլ են ժամանել մոտ 15 սաուդցիներ, այդ թվում պաշտոնյաներ եւ Հաշքաջիի հետ միաժամանակ գտնվել են հյուպատոսությունում:
Սաուդյան հյուպատոսությունում աղբյուրը հերքել է այդ տարբերակը՝ համարելով չհիմնավորված: Նա հաղորդել է, որ նախօրեին Ստամբուլ է ժամանել անվտանգության խումբ, ներառյալ Սաուդյան Արաբիայից քննիչներ, Հաշքաջիի անհետացման հետաքննության մասնակցության համար:
Հաշքաջին, որը մշտական հիմունքով The Washington Post-ի համար հոդվածներ է գրում, Թուրքիայում կորել է այն բանից հետո, երբ մտել է Ստամբուլում Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր հյուպատոսարան: Ինչպես հայտնել էր Аnadolu գործակալությունը՝ վկայակոչելով սաուդցի լրագրողի հարսնացուին, ում անունը չի հրապարակվում, հյուպատոսարանի աշխատակիցները նախօրեին Հաշքաջիին հրավիրել էին փաստաթղթեր ձեւակերպելու, իսկ հարսնացուին թույլ չէին տվել շենք մտնել: Հինգ ժամ սպասելուց հետո հյուպատոսարանի աշխատակիցներից մեկը աղջկան հայտնել էր, որ Հաշքաջին արդեն գնացել է, եւ նրան սպասելու կարիք չկա:

Советник президента Турции Ясин Актай заявил, что известный саудовский журналист Джамаля Хашкаджи был убит в генконсульстве Саудовской Аравии в Стамбуле, передает Reuters.
По его словам, турецкие власти считают, что группа из 15 саудовских граждан была  «в наибольшей степени вовлечена» в этот вопрос и добавил, что заявления официальных лиц Саудовской Аравии об отсутствии записей на видеокамерах не соответствуют действительности.
Ранее агентство  со ссылкой на источники в турецкой полиции, что Хашкаджи был преднамеренно убит в консульстве, после чего его тело вынесли из здания.
Полиция подтвердила, что около 15 саудовцев, включая чиновников, прибыли в Стамбул на двух рейсах 2 октября и находились в консульстве одновременно с Хашкаджи.
Источник в саудовском консульстве отверг эту версию как необоснованную. Он сообщил, что накануне в Стамбул прибыла группа безопасности, включая следователей из Саудовской Аравии, для участия в расследовании исчезновения Хашкаджи.
Хашкаджи, который работает обозревателем американской газеты Washington Post, пропал в Турции после того, как вошел в здание генконсульства Саудовской Аравии в Стамбуле. Как сообщило агентство Аnadolu со ссылкой на невесту саудовского журналиста, имя которой не разглашается, сотрудники консульства пригласили накануне Хашкаджи для оформления документов, а саму ее в здание не пустили. Спустя пять часов ожидания один из сотрудников консульства сообщил девушке, что Хашкаджи уже ушел, и ждать его больше не нужно.